REKLAMA

Podkarpaccy Terytorialsi przysięgali w Nowej Dębie (ZDJĘCIA)

NOWA DĘBA / PODKARPACIE. 11 lipca o godz. 10.00 w Nowej Dębie przysięgę złożyli żołnierze biorący udział w projekcie „Wakacje z WOT” organizowanym przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar 3PBOT wypowiedziało 40 terytorialsów w tym 9 kobiet.

dsc_2605_P-LE

 

Wśród przysięgających byli studenci, uczniowie szkół ponadpodstawowych, mechanicy, operatorzy, spawacze oraz wielu innych przedstawicieli rynku pracy.

W ramach projektu „Wakacje z WOT” nowi terytorialsi przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe które odbyło się w Nowej Dębie, które zakończyło się uroczystą przysięgą.

Waszym patronem jest płk Łukasz Ciepliński. To wzór do naśladowania dla każdego żołnierza. Cechowały go wola walki, patriotyzm i niezłomność, połączone z umiejętnościami organizacyjnymi oraz dowódczymi. Mam nadzieję, że Jego postawa będzie inspirowała Was podczas służby. Dziękuję Wam za wstąpienie do Wojska Polskiego. Bycie żołnierzem to odpowiedzialność i poświęcenie, ale także wspaniała przygoda, unikatowe doświadczenia, możliwość spotkania ludzi z pasją – przekazał w liście skierowanym do przysięgających żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

Organizatorem „szesnastki” był 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

„Szesnastka” to dopiero początek dla nowoprzybyłych terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

Drodzy Terytorialsi mam nadzieję, że ta doniosła chwila bardzo głęboko zapadnie w Waszą pamięć. W myśl motta naszej formacji, bądźcie zawsze gotowi i zawsze blisko. Blisko społeczności i ziemi na której żyjecie, gotowi wspierać ich z najwyższym poświęceniem. Jestem przekonany, że od tej chwili, każdego dnia godnie będziecie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków – mówił do żołnierzy dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota.

 

***

„Wakacje z WOT” to projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej realizowany przez 3. PBOT adresowany jest do uczniów, studentów oraz wszystkich chętnych, którzy chcą się sprawdzić i zrealizować swoje niejednokrotnie życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie.

Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ostatnich ferii zimowych.

 

Źródło: kpt. Witold Sura / rzecznik prasowy 3. PBOT

Zdjęcia: Paulina Lęcznar / 3. PBOT

 

12-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)