REKLAMA

Podkarpaccy terytorialsi pomogą usuwać awarie energetyczne (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, i 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej podpisały list intencyjny o współpracy, która będzie obejmować wsparcie służb energetycznych przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej w przypadku awarii masowych, ale też wspólne ćwiczenia z zakresu ochrony infrastruktury energetycznej.

IMG_9604-1200x697 Foto (3): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

13 maja br. w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego został podpisany list intencyjny o wzajemnej współpracy między PGE Dystrybucją i 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej (3PBOT).

W wydarzeniu uczestniczyli Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Jarosław Kwasek – prezes zarządu PGE Dystrybucja oraz płk Dariusz Słota – dowódca 3. PBOT.  Inicjatorem przedsięwzięcia jest PGE Dystrybucja, która dostrzega możliwość wykorzystania potencjału obu podmiotów. W kwietniu br. Spółka podpisała podobny list intencyjny z 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Zadaniem 3. PBOT jest realizacja zadań polegających na współpracy z innymi podmiotami tworzącymi system obronny państwa oraz z zakresu zarządzania kryzysowego na terenie województwa podkarpackiego.

IMG_9567-1200x800

PGE Dystrybucja jest operatorem systemu dystrybucyjnego, dostarczającym energię na obszarze obejmujących blisko 40 proc. Polski, również do odbiorców z terenu Podkarpacia. Spółka jest także przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, realizującym szereg zadań na rzecz obronności państwa oraz bezpieczeństwa obywateli.

Wypracowanie form współpracy, wspólne szkolenia i ćwiczenia służb kierowania ruchem, ekip technicznych i logistycznych naszej Spółki z pododdziałami 3PBOT przyczynią się do efektywniejszej realizacji zadań w zakresie obronności. Wiemy też, że Brygada jest zainteresowana wykorzystaniem jednego z naszych obiektów do celów szkoleniowych. Dołożymy wszelkich starań, aby te plany zostały zrealizowane – powiedział Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Podpisany dziś list intencyjny rozpoczyna bardzo ważną współpracę w obszarach związanych z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej. Jest to szczególnie istotne w obliczu klęsk żywiołowych, z którymi w ostatnich latach mierzymy się wyjątkowo często. O gotowości doniesienia pomocy przez podkarpackich terytorialsów mogliśmy się wielokrotnie przekonać. Było to szczególnie widoczne w trakcie trwającej pandemii, za co jestem niezmiennie wdzięczna. Tym bardziej cieczy mnie fakt, że PGE Dystrybucja zauważa w Brygadzie partnera do współpracy w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo – dodała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która objęła inicjatywę patronatem honorowym.

Wzajemna współpraca ma dotyczyć przede wszystkim wsparcia służb energetycznych przez brygadę WOT w sytuacjach usuwania masowych awarii sieciowych. PGE Dystrybucja ma już doświadczenie w wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu Brygady w postaci kontenerowej elektrowni polowej, która może być użyta do przywrócenia zasilania w wyłączonych obszarach.

IMG_95981-1200x650

Duże możliwości widzimy w rozwinięciu współpracy w obszarze zarządzania kryzysowego. Dotyczy to przede wszystkim współdziałania przy usuwaniu skutków masowych awarii. Wykorzystując potencjał Brygady, jesteśmy w stanie wcześniej usunąć np. powalone drzewa, czy ułatwić ekipom technicznym dotarcie w trudno dostępne miejsca. Trzeba pamiętać, że znaczna część naszej sieci w woj. podkarpackim przebiega w trudno dostępnym terenach górzystych – dodał prezes Kwasek.

Rozpoczęcie współpracy z 3. PBOT to kolejny krok w realizacji przedsięwzięcia, które chcemy kontynuować na całym obszarze działania PGE Dystrybucja. Obecnie na tym terenie swoje zadania realizuje aż 9 brygad obrony terytorialnej – podkreślił prezes PGE Dystrybucja.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

14-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpaccy-terytorialsi-pomoga-usuwac-awarie-energetyczne-foto-2212-00r2kc