REKLAMA

Podkarpaccy Terytorialsi pokazali wilczy pazur. Podium w bojowych zawodach “Mountain Warrior” (FOTO)

PODKARPACIE. Terytorialsi z Podkarpackiej Brygady OT znowu udowodnili, że najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP może walczyć z najlepszymi i osiągać najwyższe sukcesy. W górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019” zajęli drugie miejsce pokonując między innymi zespoły z Czech, Niemiec oraz doświadczone ekipy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 6. Brygady Powietrznodesantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Kilkudziesięciu żołnierzy z Polski, Czech i Niemiec w dniach 14 – 17 października br. wzięło udział w górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019”, które odbyły się w Szklarskiej Porębie województwo dolnośląskie. Żołnierze rywalizowali w kilkunastu konkurencjach – bojowych, sprawnościowych, technicznych i alpinistycznych.

Międzynarodowe zawody „Mountain Warrior” odbyły się już jedenasty raz. Organizatorem przedsięwzięcia była Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. gen. Tadeusza Kościuszki. W tym roku obok polskich żołnierzy z różnych jednostek z całego kraju, w zawodach wzięli udział żołnierze z Uniwersytetu Obrony z czeskiego Brna oraz z niemieckiej 23. Brygady Piechoty Górskiej. Wojsko Polskie reprezentowały dwa zespoły z AWL oraz m.in. żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rywalizacja prowadzona była przez cztery dni w okolicach Kruczych Skał na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich. Tu odbyły się m.in. konkurencje alpinistyczne.

Każdy z zawodników startował z co najmniej 15-kilogramowym obciążeniem. W tym roku w Szklarskiej Porębie startowało 14 zespołów, z których każdy składał się z czterech osób. Formuła zawodów wymagała od uczestników wszechstronności z zakresu umiejętności bojowych jak i technicznych. Żołnierze biorący udział w zawodach rywalizowali w kilkunastu konkurencjach. To m.in. marsz na dystansie 20 km. W ramach tej konkurencji zawodnicy musieli dodatkowo wykonać ewakuację, udzielić pierwszej pomocy rannemu i wynieść go na noszach. Kolejne konkurencje to strzelanie bojowe oraz zadania z zakresu ratownictwa medycznego.

Rywalizowaliśmy też w konkurencjach alpinistycznych na Kruczych Skałach. Budowaliśmy most linowy, wspinaliśmy się, zjeżdżaliśmy po linie i przeprawialiśmy się na drugi brzeg rzeki. Rywalizacja była zacięta ale przebiegała w super atmosferze. Zawodnicy dali z siebie wszystko. Było zmęczenie, otarcia, pot ale przede wszystkim duże zaangażowanie. Poziom był bardzo wyrównany, więc komisja nie miała łatwego zadania podczas typowania zwycięzców – opisuje reprezentant 3. PBOT por. Oskar Namaczyński-Kapała.

Zdjęcia: AWL

por. Witold SURA rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego


22-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)