REKLAMA

Podkarpaccy strażacy ochotnicy otrzymają ponad dwumilionowe wsparcie

Podkarpaccy strażacy ochotnicy pozyskają nowoczesny sprzęt ratowniczy. Na ten cel zostaną przeznaczone ponad 2 miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości.

IMG_8467-1134x900

Foto: rzeszow.uw.gov.pl

W piątek podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł uczestniczył w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie w uroczystym podpisaniu i wręczeniu umów dla przedstawicieli podkarpackich samorządów na przekazanie środków z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wiceminister spotkał się również z przedstawicielami mediów lokalnych, aby przekazać szczegóły wsparcia udzielonego w ramach programu ukierunkowanego na zwiększenie bezpieczeństwa Polaków. W konferencji uczestniczyli: senator RP Mieczysław Golba, posłowie na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec i Mieczysław Miazga, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz przedstawiciele samorządów i ochotniczych straży pożarnych z Podkarpacia.

Dodatkowe środki trafią na Podkarpacie w ramach oszczędności pokonkursowych. W pierwszej połowie bieżącego roku prawie 1300 jednostek ochotniczych straży pożarnych otrzymało już konkretną pomoc w wymiarze 8,5 miliona złotych. Na 160 podkarpackich gmin 155 złożyło wtedy wnioski w ramach programu, a wsparcie trafiło do 149 samorządów. Teraz do województwa trafi dodatkowo ponad 2 miliony złotych.

Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości podkarpaccy strażacy ochotnicy pozyskają, za pośrednictwem samorządów, sprzęt niezbędny do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa, często przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Zreformowany Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, działa od września 2017 r. Fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw. Zmiany ustawowe pozwoliły na poszerzenie katalogu organizacji, które dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości będą mogły pomagać poszkodowanym. Tak, aby rzeczywista pomoc dotarła do jak największej grupy potrzebujących. W ten sposób środki pozyskane od sprawców przestępstw służą pokrzywdzonym i ratują życie.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

19-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.