REKLAMA

Podhalańczycy świętowali 25-lecie powstania formacji (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. 25 maja w Rzeszowie świętowano jubileusz ćwierćwiecza 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i jej doroczne święto. – Obecność tylu wyjątkowych gości na naszym jubileuszu jest dla nas zaszczytem i dowodem, że Podhalańczycy w ciągu minionego ćwierćwiecza wpisali się w piękną tradycję oręża polskiego oraz zaskarbili sobie uznanie i sympatię – mówił podczas uroczystości dowódca 21. BSP gen. bryg Ryszard Pietras.

Na rzeszowskim rynku zgromadziły się pododdziały honorowe wraz z pocztami sztandarowymi jednostek 21. BSP z Rzeszowa, Jarosławia, Żurawicy, Przemyśla, Niska oraz Kłodzka. Wśród gości uroczystości byli metropolita przemyski ks. abp Adam Szal, biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny, przedstawiciele władz województwa, parlamentarzyści, samorządowcy z wielu zakątków Podkarpacia, kombatanci, dowódcy rożnych rodzajów wojsk, przedstawiciele wielu służb mundurowych mieszkańcy Rzeszowa. Obecni byli także Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, a Szefa Sztabu Generalnego reprezentował gen. bryg. Wojciech Kucharski – Zastępca Szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia.

Uroczysty apel na cześć Podhalańczyków stał się okazją do wręczenia przez marszałka Władysława Ortyla i przewodniczącego sejmiku Jerzego Cyprysia odznaki honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to elitarna, doskonale wyszkolona jednostka, która wielokrotnie udowodniła swój profesjonalizm i bojowe przygotowanie. To nie tylko najliczniejsza brygada w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ale także formacja kontynuująca z wielką dbałością i oddaniem bogate tradycje i wyjątkową spuściznę jednostek górskich. Podhalańskie mundury i charakterystyczne kapelusze wrosły w krajobraz Ziemi Podkarpackiej, stając się symbolem patriotyzmu i przywiązania do tradycji przodków – mówił marszałek Władysław Ortyl do zgromadzonych na rzeszowskim rynku żołnierzy i gości. – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich to ważna jednostka polskiego wojska z ambitnymi i świetnie wyszkolonymi żołnierzami, którzy w każdej chwili są gotowi bronić Polski i jej obywateli. Za Waszą służbę dziękuję w imieniu mieszkańców Podkarpacia – podkreślił.

– Kieby co, kany co, abo co, to my som – dowódca 21 BSP gen. bryg Ryszard Pietras przypomniał słowa wyrażające gotowość Podhalańczyków do służby i poświeceń. Jest to słynne powiedzenie najwybitniejszego góralskiego generała Andrzeja Galicy, legionisty, uczestnika wojny bolszewickiej, twórcy oddziałów podhalańskich.

To nie przypadek, że nosisz ten mundur, tę pelerynę, ten kapelusik i piórko. To honor, tradycja i zobowiązanie. To poszanowanie wszystkich żołnierskich wartości. 21 BSP to bogate tradycje, wysoki poziom wyszkolenia, o którym mówi się często. Choć w tym przypadku przemawiają konkretne wyniki we współzawodnictwie wojskowym i sportowym. To świadczy o harcie ducha – mówił Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław MikaTo nie tylko wysiłek dowódcy, ale i wszystkich żołnierzy, byłych dowódców i pracowników resortu obrony narodowej. To także wsparcie ze strony miasta, regionu, mieszkańców, tych dla których mundur jest największą wartością. I za to dziękuję i gratuluję – podkreślał generał Mika.

List do Podhalańczyków z okazji ich święta skierował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Podziękowania i gratulacje złożyli także abp. Adam Szal, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz inni goście zaproszeni przez żołnierzy na to wydarzenie.

W czasie uroczystości przyznane zostały wyróżnienia dla żołnierzy, którzy uzyskali najlepsze wyniki w szkoleniu i współzawodnictwie na szczeblu Wojska Polskiego oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowódca Brygady wręczył także okolicznościowe medale 25-lecia brygady osobom szczególnie zasłużonym w propagowaniu tradycji wojsk górskich oraz wspierającym brygadę w jej codziennym funkcjonowaniu. Medalem tym , którego awers zawiera symbolikę Strzelców Podhalańskich, zaś rewers nawiązuje do Rzeszowa – garnizonu i miejsca stacjonowania. Zostali nim uhonorowani między innymi marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Na rzeszowskim rynku odbyło się także nadanie tytułów i wręczenia insygniów „Honorowego Podhalańczyka” osobom szczególnie zasłużonym dla Brygady. Na ich cześć żołnierze odśpiewali Pieśń Brygady – „Podhalański Gród”.

Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 w Rzeszowie, która nosi imię 21 Brygady Strzelców Podhalańskich odśpiewali na cześć Podhalańczyków hymn szkoły.

Po uroczystościach na rzeszowskim rynku przedstawiciele władz regionu, wraz z parlamentarzystami i Podhalańczykami złożyli kwiaty pod pomnikiem generała Władysław Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera RP.

Defilada pododdziałów wraz ze sprzętem aleją płk Łukasza Cieplińskiego oraz festyn wojskowy pod hasłem „Służymy Niepodległej” w Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie wojsko zaprezentowało swoje uzbrojenie i wyposażenie, były zwieńczeniem podhalańskich uroczystości.

W dniu swojego święta Podhalańczycy mieli okazję wykazać się swoją sprawnością, podczas „Biegu Harnasia” na Bulwarach Rzeszowskich. Drużyny wystawione przez jednostki wojskowe brygady miały do pokonania dystans 5 km w pełnym umundurowaniu wraz z bronią.

 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży

Foto Monika Konopka

Biuro prasowe UMWP


28-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)