REKLAMA

Pociągiem na wakacje! Między innymi z Rzeszowa na Słowację

RZESZÓW / PODKARPACIE. W czasie wakacji z Rzeszowa będzie można pojechać pociągiem w atrakcyjne turystycznie miejsca: do Sandomierza i Zamościa, a także na Słowację do miejscowości Medżilaborce. A z Jarosławia pojedziemy pociągiem do Lublina. Taka siatka połączeń to letnia propozycja urzędu marszałkowskiego, który stawia na kolej! Dodatkowo na pasażerów, którzy kupią bilet na pociąg „Wojak Szwejk” na Słowację czekają darmowe wejściówki do podkarpackich muzeów w ramach akcji „Pociąg do kultury”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pociągi to nie jaskółki, wiosny nie czynią, ale trasa Zagórz – Uherce odżyła (OPINIE)

 

Chcemy zachęcić mieszkańców Podkarpacia do podróżowania koleją. Nie tylko na co dzień do pracy, czy szkoły, ale także podczas wakacyjnych podróży. Staramy się, aby nasza letnia oferta była atrakcyjna, by stanowiła alternatywę dla podróży samochodem, zatłoczonymi drogami – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

Na Słowację do przygranicznej miejscowości Medżilaborce pojedziemy transgranicznym pociągiem „Wojak Szwejk”. Pociąg będzie kursował przez całe wakacje od 2 lipca do 5 września włącznie – w piątki, soboty i niedziele. Dodatkowo po przyjeździe do miejscowości Medżilaborce pociąg wykona kurs do Sanoka, a stamtąd wróci z powrotem na Słowację.

Pociąg z Rzeszowa na Słowację (przez Strzyżów, Jasło, Krosno, Sanok i Komańczę) będzie kursował następująco:

  • w piątki odjazd z Rzeszowa zaplanowany jest na godzinę 5:05, przyjazd 10,24;
  • w soboty i niedziele odjazd o 5:59 – przyjazd Medzilaborce 10:24;
  • Powrót ze Słowacji z miejscowości Medżilaborce do Rzeszowa (przez Sanok) w piątki, soboty i niedziele – zawsze o godzinie 17:48. Przyjazd do Rzeszowa o 21:59.

 

Połączenie Medżilaborce – Sanok przedstawia się z kolei tak:

  • Piątek, sobota, niedziela wyjazd: Medżilaborce 10:31 – przyjazd: Sanok 12:12; wyjazd z Sanoka 15:45 – przyjazd Medzilaborce 17:36;

Atrakcje na Słowacji

W miejscowości Medżilaborce na podróżnych czekać będzie specjalny autobus, którym za 3 euro można się wybrać na wycieczkę po najciekawszych miejscach i zabytkach północno-wschodniej Słowacji. W tym regionie znajduje się na przykład wiele drewnianych cerkwi, z których część figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

Na trasie autokarowej wycieczki znajdują się między innymi takie miejsca jak:

– Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola – ruiny monastyru Bazylianów w Krasnym Brodzie – drewniana cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja – zabytek UNESCO – cmentarz wojenny w Hunkovcach – Muzeum Wojskowe w Svidníku

Powrót z autobusowej wycieczki zaplanowany jest tak, aby jej uczestnicy zdążyli na kurs powrotny pociągu z Medżilaborec do Rzeszowa.

Dodatkowo kupując bilet na pociąg „Wojak Szwejk” podróżni mają zapewnione bezpłatne wejściówki do pięciu podkarpackich muzeów:

  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku;
  • Muzeum Historyczne w Sanoku,
  • Muzeum Podkarpackie w Krośnie,
  • Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu,
  • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

 

Bezpłatne wejściówki rozdawane są w ramach akcji „Pociąg do kultury”, której celem jest zachęcenie mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia do letniego podróżowania koleją i odwiedzania regionalnych muzeów. Bezpłatny bilet do muzeum obowiązuje przez trzy dni od daty przejazdu pociągiem „Wojak Szwejk” – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Pozostałe pociągi wakacyjne: z Rzeszowa do Sandomierza i do Zamościa oraz z Jarosławia do Lublina będą kursowały w soboty i niedziele. Kursy już się rozpoczęły a odbywają się w następujących godzinach:

– Rzeszów Gł. 07:32 –  Sandomierz 08:58 ; Sandomierz 17:23 – Rzeszów Gł.18:59 W Sandomierzu, na stacji kolejowej na turystów będą oczekiwały autobusy miejskie, którymi po okazaniu biletu kolejowego, będzie można dotrzeć do centrum  miasta oraz wrócić na kurs powrotny pociągu.

– Rzeszów Gł. 07:43 – Zamość 12:20 ; Zamość 16.16 – Rzeszów Gł. 20.58 Ten pociąg zatrzymuje się również w Horyńcu Zdroju, pięknej miejscowości, w której działa jedno z kilku uzdrowisk znajdujących się w województwie podkarpackim. Dodatkowo trasa pociągu biegnie przez malownicze Roztocze, co sprawia, że podróż z Rzeszowa do Zamościa zwanego „perłą renesansu”, jest niezwykle urokliwa.

– Lublin 7.18 – Jarosław 12:44 ; Jarosław 15:45 – Lublin 21.15 To połączenie uruchamiane jest przez województwo lubelskie.

Wakacyjne kursy są realizowane nowoczesnymi pojazdami szynowymi wyposażonymi m.in. w systemy informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz udogodnienia zarówno dla podróżujących z małymi dziećmi, jak i z większym bagażem czy rowerem.

Przypominamy, aby w związku z pandemią śledzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych informacje dotyczące warunków wjazdu na Słowację.

 

źródło: UMWP, materiały nadesłane

02-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)