REKLAMA

Pobiegną, by pomóc. Poland Business Run już 5 września

RZESZÓW / PODKARPACIE. Już 5 września 28,5 tys. biegaczy Poland Business Run pomoże ponad 100 potrzebującym z niepełnosprawnościami ruchu. Choć bieg ma formę wirtualną, to wózki, protezy i godziny specjalistycznej rehabilitacji są jak najbardziej realne. Dzięki nim podopieczni Fundacji, w tym osoby z okolic Rzeszowa, odzyskują mobilność, samodzielność i radość życia.

poland-business-run
Foto: materiały organizatora

 

W niedzielę, 5 września, odbędzie się po raz 10. charytatywna sztafeta Poland Business Run. Jubileuszowa edycja biegu, który od 2018 roku odbywał się także w Rzeszowie, będzie jednocześnie drugą w formule wirtualnej.

Co to oznacza? Że pięcioosobowe drużyny, złożone głównie z przedstawicieli firm i korporacji, nie pojawią się na wspólnej linii startu. Zamiast tego każdy biegacz samodzielnie wyznaczy czterokilometrową trasę, w dowolnym miejscu w Polsce czy innym kraju, i pokona ją w dniu zawodów o dowolnej porze między północą a godz. 18.00 czasu środkowoeuropejskiego CEST.

Udokumentowany wynik należy przesłać za pomocą aplikacji lub strony internetowej Poland Business Run. Kiedy cała drużyna zgłosi swoje wyniki, trafi do klasyfikacji generalnej.

 

Szkoda, że nie możemy tych dziesiątych urodzin biegu świętować razem, hucznie, tak jakbyśmy chcieli, ale bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run i jedna z inicjatorów biegu, który swój początek miał w Krakowie w 2012 r.

Ogromnym prezentem jest dla nas rekordowa liczba zapisanych zawodników, którego absolutnie nie spodziewaliśmy się w tak niepewnych czasach. Dzięki temu spełnia się nasze urodzinowe życzenie, żeby pomóc w tym roku aż 100 beneficjentom – mówi Agnieszka Pleti.

Choć nie będzie startów w największych miastach Polski, Fundacja zaprasza do wspólnego kibicowania online oraz w Krakowie podczas pikniku ze strefą kibica, strefą foto i przestrzenią na chillout.

W tym samym miejscu cały dzień działać będzie plenerowe studio biegu, z którego streaming będzie dostępny na facebookowym profilu Poland Business Run. A tam? Spotkania z beneficjentami tegorocznymi i z lat ubiegłych z całej Polski, rozgrzewka biegowa z Adrianną Palką, rozmowy z ambasadorami, między innymi aktorem Mateuszem Janickim, wspomnienia z 10 lat sztafety oraz relacja na żywo z aktualnego biegu i na koniec dnia najważniejsze: ogłoszenie wstępnych wyników. Streaming poprowadzi Maciej Kurzajewski.

Sponsorami strategicznymi sztafety są UBS, Standard Chartered i Enea.

 

Komu pomogą biegacze?

Wśród beneficjentów z całej Polski są bardzo różne osoby – takie, które urodziły się z niepełnosprawnościami i te, które amputacje przeszły z powodu choroby lub wypadku. Dzieci, rodzice i seniorzy, nauczyciele, urzędnicy, pracownicy fizyczni, sportowcy-amatorzy i paraolimpijczycy. Ludzie kochający życie, ale potrzebujący wsparcia.

 

Jedną z osób, którym pomogą biegacze z Rzeszowa, jest Daniel, 38-latek z Przeworska, który stracił nogę na wysokości kolana w wyniku zderzenia z samochodem osobowym. Poruszający się motocyklem Daniel doznał również wielu innych poważnych obrażeń. To zdarzenie zmieniło cały jego świat.

Całe życie jestem osobą aktywną i w ciągłym ruchu. Motocykle towarzyszyły mi każdego dnia od 15. roku życia, dawały wolność, inne postrzeganie świata podczas wyjazdów oraz możliwość niesienia pomocy. Obecnie nie jestem w stanie nimi jeździć przez amputację lewej nogi. Ale zamieniłem motocykl na skuter wodny, dzięki któremu mogę odzyskać część swojej pasji – opowiada Daniel.

Każdy ma swoje marzenia. Ja chciałbym być przede wszystkim zdrowy, aby zapewnić sobie i rodzinie godne warunki życia, jak i móc realizować swoją pasję na wodzie. Chciałbym poruszać się bez wózka i bez kul ortopedycznych – dodaje.

Dzięki dofinansowaniu elementu protezy (wodoodpornego kolana) Daniel będzie mógł wrócić do pracy, opiekować się rodziną i dalej rozwijać swoją pasję.

 

W tym roku ponad 100 beneficjentów dołączy do grona 599 osób, którym bieg pomógł na przestrzeni lat. Kilkoro z nich będzie okazja poznać w dzień zawodów podczas streamingu lub na żywo, na biegowym pikniku. O tym, jak wiele takie dofinansowanie może zmienić w życiu, z perspektywy kilku lat opowiedzą też beneficjenci poprzednich edycji, między innymi Ania z Krakowa, którą dofinansowana w 2015 roku proteza sportowa ręki uwolniła od strachu.

Wcześniej też jeździłam na rowerze, ale zawsze towarzyszył temu niepokój, ostrożność, żeby za bardzo nie obciążyć protezy, żeby nie złamać jej palców – opowiada Ania.

Teraz mogę się wygodnie oprzeć, równomiernie rozłożyć ciężar ciała. Dzięki temu obręcz barkowa zupełnie inaczej pracuje – dodaje.

Jak sama mówi, to była „nowa jakość życia” i odzyskanie pełnej radości z uprawiania sportów, szczególnie jazdy na snowboardzie i rowerze górskim.

 

Można jeszcze Pomagać Bardziej

Jeśli chciałbyś pomóc takim osobom jak Daniel lub Ania, to nic straconego! Choć zapisy na bieg są już zamknięte, wciąż jeszcze można wesprzeć szczytny cel przez akcję „Pomagam Bardziej”. Wystarczy otworzyć listę uczestników na stronie biegu (https://polandbusinessrun.pl/pl/pbr/poland-business-run/teams) i za pośrednictwem jednej z drużyn przelać dowolną kwotę, która trafi do kolejnych potrzebujących.

Więcej informacji na www.polandbusinessrun.pl.

 

Źródło: materiały prasowe

 

27-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)