REKLAMA

Plaga oszustw na BLIK-a w Rzeszowie! Policja ostrzega

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od początku roku rzeszowscy policjanci wszczęli ponad 50 postępowań dotyczących oszustw z wykorzystaniem kodów BLIK. Straty ponoszone przez pokrzywdzonych oscylują najczęściej wokół kwot od kilkuset do nawet tysiąca złotych.

blik

Foto: pixabay.com

Rzeszowscy policjanci obserwują rosnącą liczbę oszustw, do których doszło wskutek nieuprawnionego wykorzystania kodów BLIK. Przestępcy włamują się na konta osobiste na portalu społecznościowym i podszywają się pod użytkownika konta. Następnie proszą znajomych użytkownika o pożyczenie pieniędzy poprzez przesłanie kodu do płatności usługą BLIK. Policjanci ponownie apelują o rozwagę, a przede wszystkim o weryfikowanie takich próśb poprzez bezpośredni kontakt z potencjalnym znajomym proszącym o udostępnienie kodu.

Od początku roku funkcjonariusze zostali zawiadomieni i wszczęli postępowania w przypadku kilkudziesięciu takich oszustw. Sprawcy działają według schematu. Po przełamaniu zabezpieczeń kont, znajdujących się na portalu społecznościowym, proszą znajomych właściciela konta o pożyczenie pieniędzy poprzez przesłanie kodu BLIK. Następnie, korzystając z przekazanych kodów, pobierają pieniądze z kont właścicieli.

Od początku roku policjanci wszczęli ponad 50 postępowań dotyczących przestępstw popełnionych opisaną metodą. Straty ponoszone przez pokrzywdzonych oscylują najczęściej wokół kwot od kilkuset do tysiąca złotych. Najwyższa jednostkowa strata, jaką poniosła osoba pokrzywdzona, to 3000 złotych.

Liczba opisywanych oszustw ciągle wzrasta, dlatego funkcjonariusze ponownie apelują do posiadaczy kont na portalach społecznościowych o weryfikowanie otrzymywanych wiadomości zawierających prośbę o udostępnię kodu. Pamiętajmy, aby zawsze przed dokonaniem transakcji, upewnić się, czy jej nadawcą rzeczywiście jest nasz znajomy.

Aby ustrzec się przed przełamaniem zabezpieczeń konta, ich posiadacze powinni uważać na podejrzane formularze logowania. Będąc już zalogowanym do portalu, powinni unikać ponownego logowania w podejrzanych linkach i stronach wymagających uwierzytelnienia się posiadanym kontem na portalu społecznościowym. Powinni uważać na podejrzane przekierowania i wiadomości.

Warto również często zmieniać hasło do konta i używać haseł kilkunastoznakowych (minimum 15 znaków). W przypadku przełamania zabezpieczeń i włamania na konto, warto o tym fakcie uprzedzić znajomych i ostrzec przez możliwością oszustwa.

Źródło: Podkarpacka Policja

28-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

plaga-oszustw-na-blik-a-w-rzeszowie-policja-ostrzega-3325-00r2kc