REKLAMA

PiS: Warunkiem rozwoju Rzeszowa jest skuteczna współpraca z ościennymi gminami, a nie włączanie ich na siłę do miasta

Radni Prawa i Sprawiedliwości przedstawili krytyczne stanowisko, dotyczące sposobu poszerzania granic Rzeszowa zaproponowanego przez władze miasta, a polegające na konfliktowaniu się z sąsiadami celem zdobycia nowych terenów.

Szef klubu Radnych PiS Marcin Fijołek podkreśla, że nadrzędnym celem Rzeszowa powinno być wzmacnianie wielowymiarowej współpracy z ościennymi gminami i zintensyfikowanie działań na rzecz dobrego przygotowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w ramach których do stolicy województwa i okolic może trafić ok. 300 mln zł.
– To jest w tej chwili ważny element rozwoju Rzeszowa. Obawiamy się, czy próby włączania gminy Trzebownisko i Krasne w taki sposób, jaki zamierza to robić miasto, mogą zakłócić partnerskie relacje z ościennymi gminami, a tym samym stawiają pod znakiem zapytania pełną realizację zadań w ramach ZIT – wskazuje Marcin Fijołek.

1

Po pojawiających się w kolejnych latach różnych pomysłach na poszerzenie granic Rzeszowa panuje w tym zakresie coraz większy chaos. Ani członkowie władz miasta, ani mieszkańcy Rzeszowa, ani mieszkańcy okolicznych gmin nie wiedzą, jaka będzie przyszłość organizacji i kształtu ich wspólnot lokalnych w najbliższej przyszłości zauważa Radny Miasta Rzeszowa Robert Kultys. Według niego uniemożliwia to tworzenie realnych planów inwestycyjnych miasta i okolicznych miejscowości, a także burzy spokój społeczny wśród sąsiadów.
– Nawet przedstawiciele rządu RP nie zgadzając się na niedawne pomysły rozszerzenia Rzeszowa, w 2012 r. zwracali władzom miasta uwagę, że najpierw należy precyzyjnie przedstawić planowany i ostateczny zakres tych zmian, uzyskać aprobatę partnerów, a dopiero potem występować o realizację zmiany granic – podkreśla Robert Kultys.

Według Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Waldemara Szumnego mieszkańcy terenów przyłączonych apelują od wielu lat o podstawowe inwestycje dotyczące chociażby wykonania oświetlenia ulic dla poprawy bezpieczeństwa. Zgłaszają różne potrzeby m.in. wykonania sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, które dla nich są warunkiem normalnego, codziennego funkcjonowania

W opinii radnych PiS na dzień dzisiejszy nie można przewidzieć, jakie zmiany społeczne, ekonomiczne i administracyjne (w tym zmiany granic), będą korzystne i niezbędne w przyszłości. Oceniając natomiast dzisiejszą sytuację PiS uważa, że przez najbliższe lata należy zaprzestać przyłączania do Rzeszowa nowych, dużych terenów. Najbliższe lata należy wykorzystać po pierwsze zurbanizowanie i rozwinięcie ekonomiczne terenów już przyłączonych olbrzymich obszarów (Słociny, Przybyszówki, Budziwoja i innych), a po drugie za odbudowanie zaufania i współpracy z okolicznymi gminami, która znacznie szybciej może przynieść obopulne korzyści na przykład w ramach projektów aglomeracji rzeszowskiej.

materiały nadesłane

17-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)