REKLAMA

Piesi i rowerzyści – policjanci będą was bacznie obserwować!

PODKARPACIE. W czwartek (15.01.) policjanci skupią swoją uwagę na bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na nieprawidłowe zachowania pieszych i rowerzystów, a także na błędy kierowców wobec pozostałych użytkowników dróg.

policja2Na Podkarpaciu prowadzone są policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Funkcjonariusze zwracają uwagę na kierowców, którzy bagatelizują prawa pieszych. Przyjrzą się także temu, jak piesi zachowują się na drodze, gdyż najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowań i przystanków.

Główne błędy pieszych to wtargnięcia na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wchodzenie na jezdnię zza pojazdu.

Baczną uwagę zwracają policjanci na rowerzystów, zapominają o ograniczeniach, które ich dotyczą. Najczęściej popełniane przez rowerzystów błędy to przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych i korzystanie z chodników.

Pamiętaj o odblaskach

Policjanci przypominają, że nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje od 31 sierpnia br.  Nakłada ona obowiązek na pieszych, poruszających się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku.

Policjanci przestrzegają, że pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu bez odblasków jest mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości około 20 metrów. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów.

Źródło: KWP Rzeszów

15-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

piesi-i-rowerzysci-policjanci-beda-was-bacznie-obserwowac-n001