REKLAMA

Pierwszy pies w podkarpackiej KAS do wykrywania gatunków zagrożonych wyginięciem (VIDEO, FOTO)

PODKARPACIE. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) na Podkarpaciu ma nowego czworonożnego funkcjonariusza. To owczarek niemiecki Kenzo. Kenzo to pierwszy pies w podkarpackiej KAS wyszkolony do wykrywania gatunków CITES.

Przechwytywanie_234

 

Kenzo to 2-letni owczarek niemiecki, który zasilił szeregi podkarpackiej KAS. Owczarek stoi przed wyjątkowym wyzwaniem. Do jego zadań należeć będzie wyszukiwanie gatunków CITES, czyli zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin lub wykonanych z nich przedmiotów.

Kenzo wraz ze swoim opiekunem zakończył 14-tygodniowe specjalistyczne szkolenie. W ośrodku szkolenia psów Krajowej Administracji Skarbowej w Kamionie poznawał tajniki pracy węchowej podczas przeszukań oraz nauczył się wykrywania gatunków zagrożonych wyginięciem. Kenzo jest jednym z dwóch psów KAS w Polsce  przeszkolonych w tym profilu.

Owczarek rozpoczął już służbę na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.

 

Aktualnie w podkarpackiej KAS pracują 22 psy. Kenzo dołączył do czworonogów, które specjalizują się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych, narkotyków i waluty.

Wśród psów pracujących w Krajowej Administracji Skarbowej na Podkarpaciu najwięcej, bo 9, jest labradorów. Kolejno 6 psów rasy owczarek niemiecki, 2 psy rasy Jack Russel Terrier, 2 owczarki belgijskie Malinois, 1 Parson Russel Terrier oraz 2 Springer Spaniel angielski.

 

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg  okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów.

 

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

31-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)