REKLAMA

Pierwsze pieniądze dla przedsiębiorców (FILM)

PODKARPACIE. Pierwszy przedsiębiorca z Podkarpacia Piotr Urban podpisał dzisiaj umowę o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2014-2020. Podpis pod umową złożył marszałek Władysław Ortyl, który życzył powodzenia w realizacji zawodowych planów.

Departament Wspierania Przedsiębiorczości rozpoczął procedurę podpisywania umów z beneficjentami w ramach RPO WP na lata 2014-2020, którzy planują realizować istotne dla rozwoju gospodarki naszego województwa projekty związane z podnoszeniem konkurencyjności firm oraz ich innowacyjnością.

Jako pierwsza podpisana została umowa z przedsiębiorcą, który złożył wniosek o dofinansowanie w ramach działania 1.2 Badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenia typ projektu Bony na innowacje. Jest to pierwsza umowa zawarta w ramach Osi I Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, która będzie realizowana w ramach RPO WP na lata 2014-2020, a także pierwsza finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

To jest dla nas bardzo ważne, żeby pokazać, że także takie małe firmy, tzw. mikro, jak ta, którą prowadzi pan Piotr Urban, niemające wielkiego zaplecza badawczo-rozwojowego, mogą robić rzeczy innowacyjne, zaawansowane technologicznie, rozwijać się, uczestniczyć w procesie korzystania ze środków unijnych – mówił podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl.

Zadowolenia z podpisanej umowy nie krył przedsiębiorca, Piotr Urban prowadzący firmę DEXLON zajmującą się projektowaniem i produkcją elementów oprzyrządowania z branży lotniczej.

– Bardzo cieszę się z tej umowy. Tego typu formy wsparcia, mogą bardzo pomóc takim małym firmom jak moja – mówił Piotr Urban.

Dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła z kolei o kompleksowym podejściu do przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie unijne.

– Nasze działania są kompleksowe, bo przedsiębiorca zaczyna od pomysłu, bonu na innowacje czyli opracowuje studium, analizę zasadności prac badawczych, które chce wykonać. Po tej analizie może przyjść do nas po kolejne środki np. na stworzenie własnego laboratorium, albo na opracowanie prac badawczo-rozwojowych – tłumaczyła dyr. M. Jarosińska-Jedynak.

O dofinansowanie na realizacje przedsięwzięć z zakresu bonów na innowacje mogli się starać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Dofinansowanie pozwoli im skorzystać z pomocy jednostek naukowych (np. uczelni czy instytutów badawczych), które ocenią czy ich pomysł na pracę badawczą ma szansę powodzenia. Dofinansowuje się np. ocenę możliwości przeprowadzenia prac B+R, ich celowości i opłacalności, sporządzenie szczegółowych koncepcji i planów badań. Przedsiębiorcy mogli uzyskać dofinansowanie aż do wysokości 85% planowanych wydatków kwalifikowalnych, których minimalna wartość w projekcie mogła wynosić 20 tys. zł, a maksymalna – 50 tys. zł.

Złożono 62 wnioski o dofinansowanie. Dokonując oceny analizowano m.in. zgodność planowanych badań z regionalnymi specjalizacjami naszego województwa. Ostatecznie dofinasowanie uzyskało 38 projektów na łączną kwotę 1 533 102 zł.

Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO, Wojciech Magnowski podsumował jak przebiega realizacja RPO na lata 2014-2020.

– Oczekiwania co do RPO są ogromne. Do tej pory w ramach całego programu złożono ponad 2 600 wniosków. W tym roku planujemy ogłoszenie jeszcze 36 naborów wniosków. Zakładamy udostępnienie ok. 2,5 mld złotych na kolejne przedsięwzięcia – mówił dyr. W. Magnowski.

za: www.podkarpackie.pl

27-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

pierwsze-pieniadze-dla-przedsiebiorcow-film-az003