REKLAMA

Pierwsza w 2020 roku przysięga podkarpackich terytorialsów! (FOTO)

KOLBUSZOWA, RZESZÓW / PODKARPACIE. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” po raz pierwszy w 2020 roku złożyli przysięgę. Uroczystość odbyła się w niedzielę (26 stycznia) w samo południe na Rynku w Kolbuszowej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 43 żołnierzy.

WOT_klobuszowa1

Foto: Katarzyna Wroniak / 3. PBOT

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, duchowieństwa oraz organizacji kombatanckich na czele z kpt. w stanie spoczynku Julianem Pawełkiem – prezesem zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego.

W samo południe dowódca uroczystości ppłk. Tomasz Janusz złożył meldunek o gotowości pododdziałów do przysięgi dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Dariuszowi Słocie.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy, a następnie słowa roty przysięgi wypowiedziało 43 żołnierzy – ochotników Podkarpackiej Brygady OT. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił ksiądz biskup Edward Białogłowski.

WOT_klobuszowa2

Foto: Katarzyna Wroniak / 3. PBOT

Wojska Obrony Terytorialnej z dumą odwołują się do tradycji polskiego oręża, przyjmując za patronów kolejnych brygad Bohaterów z bronią w ręku walczących o wolną Polskę. Pułkownik Łukasz Ciepliński, który z chwilą złożenia przysięgi w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej staje się również Waszym patronem, jest wzorem do naśladowania dla każdego żołnierza. Cechowały Go wola walki, patriotyzm i niezłomność, połączone z umiejętnościami organizacyjnymi oraz dowódczymi. Mam nadzieję, że Jego postawa będzie inspirowała Was podczas służby – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do żołnierzy, który odczytał poseł Zbigniew Chmielowiec, członek sejmowej komisji Obrony Narodowej.

– Rozpoczynacie Waszą służbę wojskową w 2020 roku, w którym będziemy obchodzić 100. Rocznicę jednego z najwspanialszych zwycięstw polskiego oręża – Bitwy Warszawskiej. Zwycięstwo to wpłynęło nie tylko na losy odradzającej się Polski, ale i całej Europy. Wojsko Polskie, odbudowane wielkim wysiłkiem obywateli po 123 latach rozbiorów, stawiło czoła najeźdźcom z Armii Czerwonej. Pamięć o Nich jest obowiązkiem każdego żołnierza – pisze dalej w liście szef MON

WOT_klobuszowa3

Foto: Katarzyna Wroniak / 3. PBOT

Wzruszającym momentem było przemówienie prezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 95 – letni kpt. w st. spocz. Julian Pawełek w imieniu własnym i kolegów, złożył żołnierzom gratulacje oraz przekazał słowa przesłania młodemu pokoleniu:

Dziś podejmujecie się zobowiązania na całe życie. Gratuluję Wam i dziękuję, że podjęliście się służby Ojczyźnie, służby, która wymaga ciężkiej pracy. Bądźcie wytrwali, lojalni i odpowiedzialni, w swoim postępowaniu kierujcie się dobrocią i mądrością, a wszystko to dla niepodległej Ojczyzny, dla obywateli, dla lokalnej społeczności, dla własnej rodziny i dla was samych.

Przysięgę złożyło łącznie 43 ochotników, w tym 7 kobiet. W ramach projektu „Ferie z WOT” powołano 18 uczniów szkół ponadpodstawowych i 4 studentów. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostali rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony był na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, oraz pierwszej pomocy. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia.

WOT_klobuszowa4

Foto: Katarzyna Wroniak / 3. PBOT

Źródło: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

28-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

pierwsza-w-2020-roku-przysiega-podkarpackich-terytorialsow-866-00r2kc