REKLAMA

Pielęgniarki grożą strajkiem generalnym!

POLSKA. – Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych. Następnym krokiem może być strajk generalny – napisała we wtorek na Twitterze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

pexels-evg-culture-4066427-scaled
Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce, by rząd opublikował ustawę o dodatku covidowym z 28 października 2020 roku.

Wszyscy pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy uczestniczą w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych osobom chorym na Covid-19 lub osobom z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 z niecierpliwością czekają na wejście w życie zagwarantowanych ustawą dodatków miesięcznych do wynagrodzenia w kwocie 100 procent ich miesięcznych wynagrodzeń – napisał Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

 

Jak informuje Krystyna Ptok, szefowa OPZZPIP, W pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło więcej pielęgniarek, niż w pierwszej połowie 2020 roku. Związkowcy twierdzą, że sytuacja jest krytyczna. Pielęgniarki przygotowują spory zbiorowe i nie wykluczają strajku generalnego.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych. Następnym krokiem może być strajk generalny – napisała we wtorek na Twitterze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

 

Sejm rozpoczął procedowanie zmiany ustawy covidowej, która przewiduje odebranie uchwalonych wcześniej dodatków do wynagrodzeń w wysokości 100 procent dla wszystkich pracowników pracujących w narażeniu na Covid-19. Związki uznają tę decyzję za karygodną i żądają zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy oraz wypłaty obiecanych dodatkowych wynagrodzeń za walkę Covid-19.

Ustawa covidowa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 3 listopada, ale przyjęto poprawkę Senatu zapewniającą dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia wszystkim pracownikom medycznym walczącym z Covid-19.

Pierwotnie przepis zakładał, że dodatek będzie wypłacany personelowi medycznemu skierowanemu przez wojewodę do walki z epidemią. Poprawka Senatu oznaczałaby jednak wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom. Nowelizację odrzuciła we wtorek senacka komisja zdrowia.

Źródło: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych / Facebook, Dorota Gardias / Twitter, rmf24.pl

19-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

pielegniarki-groza-strajkiem-generalnym-sytuacja-jest-krytyczna-4929-00r2kc