POLSKA. – Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych. Następnym krokiem może być strajk generalny – napisała we wtorek na Twitterze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.
Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce, by rząd opublikował ustawę o dodatku covidowym z 28 października 2020 roku.
– Wszyscy pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy uczestniczą w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych osobom chorym na Covid-19 lub osobom z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 z niecierpliwością czekają na wejście w życie zagwarantowanych ustawą dodatków miesięcznych do wynagrodzenia w kwocie 100 procent ich miesięcznych wynagrodzeń – napisał Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
Jak informuje Krystyna Ptok, szefowa OPZZPIP, W pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło więcej pielęgniarek, niż w pierwszej połowie 2020 roku. Związkowcy twierdzą, że sytuacja jest krytyczna. Pielęgniarki przygotowują spory zbiorowe i nie wykluczają strajku generalnego.
– Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych. Następnym krokiem może być strajk generalny – napisała we wtorek na Twitterze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.
Ważne
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych. Następnym krokiem może być strajk generalny. #Covid_19#ważne#medycy#koronawiruspolska
Sejm rozpoczął procedowanie zmiany ustawy covidowej, która przewiduje odebranie uchwalonych wcześniej dodatków do wynagrodzeń w wysokości 100 procent dla wszystkich pracowników pracujących w narażeniu na Covid-19. Związki uznają tę decyzję za karygodną i żądają zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy oraz wypłaty obiecanych dodatkowych wynagrodzeń za walkę Covid-19.
Ustawa covidowa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 3 listopada, ale przyjęto poprawkę Senatu zapewniającą dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia wszystkim pracownikom medycznym walczącym z Covid-19.
Pierwotnie przepis zakładał, że dodatek będzie wypłacany personelowi medycznemu skierowanemu przez wojewodę do walki z epidemią. Poprawka Senatu oznaczałaby jednak wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom. Nowelizację odrzuciła we wtorek senacka komisja zdrowia.
Źródło: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych / Facebook, Dorota Gardias / Twitter, rmf24.pl
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz