REKLAMA

Pięć nowych czujników jakości powietrza w Rzeszowie!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Instalacja pięciu czujników monitorujących jakości powietrza, to główne założenia nowego programu dla mieszkańców Rzeszowa zaproponowanego przez działająca w podrzeszowskiej Jasionce firmę BorgWarner. Wyniki pomiarów na bieżąco będzie można obserwować w sieci.

0a3f2153d65dd84d8a0398f96250f0d2

Foto: airly.eu

Instalacja czujników monitorujących jakość powietrza to inicjatywa jednego z pracowników firmy BorgWarner, Pawła Niedermaiera, który jest zapalonym sportowcem. Często zauważał, że wychodząc na trening, jakoś powietrza nie jest najlepsza, ale nie miał gdzie sprawdzić informacji na temat tego, co z tym powietrzem w mieście się dzieje. Stąd pomysł, aby taki monitoring zainstalować.

Pracownik firmy zaproponował zakup i montaż pięciu czujników jakości powietrza na terenie Rzeszowa i naszej firmy. „Czysty, energetycznie wydajny świat” to nasza wizja nie tylko w teorii, ale i praktyce. Działania wspierające ochronę środowiska oraz lokalną społeczność są jednymi z naszych kluczowych przesłań – tłumaczy Marek Ryczko, dyrektor BorgWarner Poland Sp. z o.o.

Firmą dostarczającą to rozwiązanie zostało Airly, które zamontowało już ponad 2600 urządzeń na całym świecie. System Airly to narzędzie, które realnie pozwala naszemu społeczeństwu rozwiązać problem smogu i zakłada kompleksową usługę zbierania danych na temat jakości powietrza i informowania o tym mieszkańców.

Dzięki Airly do użytkowników w realnym czasie docierają wiarygodne informacje o zagrożeniu smogowym – wyjaśnia Marek Ryczko.

W Rzeszowie jakość powietrza będzie monitorowana przez pięć czujników. Cztery czujniki zamontowane będą na obiektach uczelni wyższych (2 na Politechnice Rzeszowskiej i po jednym na WSPiA oraz WSIiZ). Piąty zbierał będzie dane w siedzibie Borg Warner w Jasionce.

Czujniki będą wpięte do specjalnej sieci i przesyłając dane na bieżąco, pomogą mieszkańcom odpowiedzieć na pytanie, czy powietrze w mieście jest czyste, czy też zanieczyszczone. Ich wyniki będzie można sprawdzić na stronie www.airly.eu. Umiejscowienie czujników zostało wybrane nieprzypadkowo. Każda z uczelni mieści się bowiem w innej części Rzeszowa, dzięki czemu mieszkańcy dostaną dane dotyczące jakości powietrza z różnych części miasta.

Źródło: informacja prasowa WSPiA

23-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)