REKLAMA

PGE wybuduje w Rzeszowie drugą linię spalarni

RZESZÓW / PODKARPACIE. PGE Energia Ciepła z Grupy PGE przygotowuje się do budowy drugiej linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie. Druga linia będzie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę, która powstała w ramach prac związanych z budową pierwszej linii przekształcania odpadów. Projekt zostanie zakończony w 2023 roku.

ITPOE (1)

Foto: PGE Energia Ciepła / mat. prasowe

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), działająca na terenie Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Rzeszowie, została oddana do użytku pod koniec 2018 roku.

Od początku była zaplanowana jako instalacja, składająca się z dwóch linii technologicznych o łącznej zdolności przetwarzania 180 tysięcy ton odpadów rocznie.

Zgodnie z tymi założeniami zaprojektowany został budynek główny wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi oraz instalacjami pomocniczymi. Aktualna wydajność pierwszej linii wynosi około 100 tysięcy ton rocznie. Wydajność drugiej linii technologicznej będzie wynosić około 80 tysięcy ton rocznie.

Zespół projektowy inwestycji pracuje aktualnie nad przygotowaniem postępowania przetargowego, którego celem będzie wybór generalnego wykonawcy inwestycji. Według wstępnego harmonogramu, projekt ma wejść w fazę inwestycyjną na początku listopada 2021 roku. Przekazanie do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 roku.

– Dzięki budowie drugiej linii technologicznej w ITPOE zwiększy się jej wydajność. Po zakończeniu inwestycji w 2023 roku będziemy w stanie przetwarzać w sumie do 180 tysięcy ton odpadów rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego – powiedział Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.

 

Rozbudowana instalacja ITPOE będzie nadal przetwarzać odpady komunalne oraz odzyskiwać z nich energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Jak informuje spółka, funkcjonująca instalacja przyczynia się do znacznej poprawy warunków środowiskowych, poprzez ograniczenie składowania odpadów komunalnych na rzecz ich bieżącego przetwarzania dla celów energetycznych, a także z powodu ograniczenia spalania węgla kamiennego w procesie wytwarzania ciepła. W ten sposób mocno ograniczona została emisja tlenków siarki, azotu oraz pyłów do atmosfery.

Źródło: PGE Energia Ciepła / mat. prasowe

13-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

pge-wybuduje-w-rzeszowie-druga-linie-spalarni-5713-00r2kc