REKLAMA

Przyłączenie Podkarpacia do Ukrainy? Petycja po wygranej Dudy

“Dobra chłopaki, czas najwyższy pozbyć się tej dziczy z naszego państwa” – taki tytuł nosi kontrowersyjna petycja. Jej autor stwierdził, że województwa podkarpackie i lubelskie powinny zostać przyłączone do Ukrainy, ze względu na wyniki wyborów, jakie miały miejsce w tej części Polski. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt-Rodziewicz zgłosiła sprawę prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobro.

 Przechwytywanie_190

Foto: archiwum Esanok.pl

We wtorek w Internecie pojawiła się petycja, której autor postuluje, żeby województwa podkarpackie i lubelskie przyłączono do Ukrainy. Nienawiść i hejt są bezpośrednio związane z wynikami wyborów prezydenckich w obu regionach.

W województwie podkarpackim Andrzej Duda otrzymał 70,92 procent głosów, na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 29,08 procent wyborców. W województwie lubelskim wyglądało to podobnie: Duda – 66,31 procent, Trzaskowski – 33,69 procent.

Głos w sprawie zabrała pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt-Rodziewicz, posłanka PiS z Jarosławia, która chce, by sprawą zajęła się prokuratura.

Na podst. art. 119 i 256 ust. 1 kodeksu karnego i art. 18 i 21 ust. 1 ustawy w zakresie równego traktowania jako Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania zawiadomiłam Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o możliwości popełnienia przestępstwa przez inicjatora petycji w sprawie przyłączenia województw podkarpackiego i lubelskiego do Ukrainy. Stop mowie nienawiści. Wszyscy są równi wobec prawa – napisała na Facebooku

Na petycję zaregowała też pochodząca z Rzeszowa działaczka Platformy Obywatelskiej Julita Widak.

Ogromna fala hejtu dotknęła nas mieszkańców województwa podkarpackiego. Pamiętajcie demokracja nie ma nic wspólnego z dyskryminacją. Dlatego ruszamy z akcją, która ma na celu, wsparcie i pomoc. Pokażmy wspólnotę! – napisała na Twitterze Julita Widak

Działaczka PO zaapelowała też o robienie zdjęć z #WszyscyPodkarpaciem, by pokazać wspólnotę mieszkańców regionu, bez względu na polityczne przekonania i poglądy.

 


 

Do czwartku rano petycję podpisało ponad 850 osób. Jest ona dostępna TUTAJ. Może ona zostać jednak w najbliższym czasie usunięta przez autora, który opublikował w petycji przeprosiny za swoje zachowanie.

Treść przeprosin publikujemy poniżej (zapis oryginalny):

Witam was wszystkich serdecznie, w ciągu ostatnich 2 dni na mediach społecznościowych zauważyłem spore reakcje jak i również mocne oburzenie na petycje którą stworzyłem, z tego powodu chciałbym odpowiedzieć na wszystkie zarzuty i reakcje wywołane przez tą petycje.

Na początek chciałbym przeprosić wszystkich mieszkańców województwa Podkarpackiego i Lubelskiego którzy poczuli się oburzeni lub skrzywdzeni przez stworzoną petycje, chciałbym też przeprosić osoby innych narodowości oraz polityków którzy również poczuli się przez to źli, zdaje sobie sprawe z tego ile przez to mogłem urazić Polaków.

Chciałbym zacząć od tego iż petycja którą stworzyłem miała na celu mieć jedynie charakter humorystyczny i żartobliwy, nie chciałem przez nią oficjalnie obrazić ludzi o innych poglądach politycznych (większość żartów i tekstów które w ostatnim czasie atakowały polityke PiS również w większości są tworzone dla żartów, i tym samym miała być moja petycja).

Ale niestety zauważyłem iż cała sytuacja zaszła za daleko i rozpoczęło się istne zamieszanie, mnóstwo ludzi zaczęło to udostępniać, a następnie wielu znanych ludzi jak i polityków zaczęło to komentować, doprowadziło to do tego że powstały akcje w celu pomocy Podkarpaciu i Lubelskiemu, a nawet zaczęto robić do mnie pozwy do prokuratury.

Jestem dość przerażony i załamany sytuacją jaka się wydarzyła w ostatnim czasie, tworząc tą petycje nie zdawałem sobie sprawy z konsekwencji która może mieć miejsce, jest mi również przykro że niektóre osoby wzięły tą petycje do takiego stopnia że podpisując się pod tym zaczęli jeszcze atakować innych, i to jeszcze gorzej ode mnie.

Jest mi bardzo wstyd za takich ludzi, to właśnie przez to nadal jesteśmy podzieleni politycznie w naszym kraju.

Jeszcze raz chciałbym przeprosić was wszystkich za tą petycje (czyli wszystkich ludzi o innych poglądach, narodowościach itp.) jest mi bardzo przykro ilu ludzi wzięło to do siebie, czego mocno żałuje.

Obiecuje iż petycja w ciągu następnych paru godzin zostanie przeze mnie usunięta, chciałbym też przeprosić ludzi którzy z tego powodu już próbowali złożyć wnioski do prokuratury, chce żebyście wiedzieli że nie chciałem mieć złych intencji, bardzo przepraszam.

Narazie chciałbym żeby to ogłoszenie zobaczyło jak najwięcej ludzi i mediów którzy o tym poinformują

Mam nadzieje że przeprosiony zostaną dobrze odebrane i zrozumiane, ponieważ nie zależy mi na tworzeniu konfliktów (w razie czego przepraszam jeżeli popełniłem w tym wszystkim jakieś błędy ortograficzne).

Pozdrawiam Mac

Źródło: petycjeonline.com, Anna Schmidt-Rodziewicz / Facebook, Julita Widak / Twitter

16-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

petycja-o-przylaczenie-podkarpacia-do-ukrainy-po-wygranej-dudy-6000-00r2kc