REKLAMA

Pełnomocnik Małgorzaty Grzywy skarży Miejską Komisję Wyborczą: Rażące naruszenie Kodeksu Wyborczego

RZESZÓW / PODKARPACIE. Małgorzata Grzywa, wójt gminy Oświęcim w latach 2010-2014, wciąż ubiega się o zarejestrowanie swojej kandydatury na urząd prezydenta Rzeszowa w Miejskiej Komisji Wyborczej. Podpisy pełnomocnik sztabu chciał złożyć 10 maja, jednak bezskutecznie. W sobotę napisał skargę adresowaną do Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie.

DSC_8432

Foto: Komitet Wyborczy Polska 2050

Polska 2050 Włodzimierza Zydorczaka, mylona z Ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni, starała się zgłosić swoją kandydatkę Małgorzatę Grzywę do wyborów na urząd prezydenta miasta Rzeszowa. Według opublikowanego rozporządzenia z 11 marca 2021 roku, termin rejestracji zakończył się 16 kwietnia. Kandydatka nie dostarczyła w tym czasie wymaganej liczby podpisów. Komitet Polski 2050 nadal widzi jednak możliwości prawne, które umożliwiają zgłoszenie kandydatki.

Jak wiemy, termin wyborów przesunięto z 9 maja na 13 czerwca. Sztab Małgorzaty Grzywy powołuje się na Art. 478. § 3. Kodeksu Wyborczego mówiący o tym, że kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów do godziny 24:00. Komitet Polski 2050 stwierdził na tej podstawie, że nowy termin rejestracji kandydatów upływa 19 maja.

 

– Kalendarz wyborczy nie został zmodyfikowany rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 28.04.2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta miasta Rzeszowa w województwie podkarpackim (Dz. U. z 2021 r., poz. 799) – odpowiedział na uzasadnienie sztabu Małgorzaty Grzywy Marek Antas, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie. E-mail był wysłany do sztabu 6 maja.

10 maja o godzinie 16:00 kandydatka wraz ze sztabem udała się do lokalu Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie, jednak komisja nie pełniła w tym dniu dyżuru.

 

W sobotę 15 maja Włodzimierz Zydorczak, przewodniczący Polska 2050 i pełnomocnik wyborczy Małgorzaty Grzywy, wystosował skargę do Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie, która dotarła również do naszej redakcji.

Działając jako pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Polska 2050, wnoszę niniejszym, na podstawie art. 167 5 1 pkt 1) i 4) Kodeksu Wyborczego, skargę na działanie i zaniechanie Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie, skutkujące rażącym naruszeniem ustawy Kodeks wyborczy, z wnioskiem o nakazanie Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie przyjęcia zgłoszenia, przez Komitet Wyborczy Polska 2050, Kandydatki na Prezydenta Miasta Rzeszowa, Małgorzaty Grzywa – pisze w skardze pełnomocnik wyborczy Małgorzaty Grzywy.

Włodzimierz Zydorczak powołuje się w uzasadnieniu skargi na przytoczony wcześniej Art. 478. § 3. Kodeksu Wyborczego.

Jeśli zatem terminy wyborcze są jasno określone w Kodeksie Wyborczym, to są one bezwzględnie obowiązujące, niezależnie od tego czy Rozporządzenie je powtarza, czy o nich milczy, czy też w sposób manipulacyjny próbuje je zmienić lub obejść – podsumowuje w skardze Zydorczak.

 

Pełnomocnik Małgorzaty Grzywy skarżył się w kwietniu do PKW

Portal Onet.pl informował pod koniec kwietnia, że komitet Małgorzaty Grzywy kierował też skargę do Państwowej Komisji Wyborczej, w której domagał się rejestracji kandydatki, mimo braku zebrania wymaganych 3000 tysięcy podpisów w terminie składania podpisów widniejącym w rozporządzeniu premiera.

Komitet Wyborczy Polska 2050 do 16 kwietnia zebrał 2328 podpisów, z czego 2321 zostało przez Miejską Komisję Wyborczą w Rzeszowie uznane za ważne. Dlatego też komisja odmówiła wówczas rejestracji kandydatki.

Zebrana liczba podpisów (2321 – stanowiąca ponad 77 proc. liczby 3000) z całą pewnością potwierdza, że kandydatka ma stosowne poparcie społeczne – napisała Polska 2050 w skardze do PKW.

Inne komitety złożyły więcej podpisów, ponieważ bazowały na instytucjach partii, które mają subwencje z budżetu czy na instytucjach państwa i samorządu. Sprawa jest dla nas oczywista. Jeżeli nie uzyskamy pozytywnego rozstrzygnięcia to wystąpimy ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – mówił Onetowi Włodzimierz Zydorczak.

 

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, przedterminowe wybory na urząd prezydenta Rzeszowa mają się odbyć 16 czerwca. Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie potwierdziła oficjalnie start czworga kandydatów: Grzegorza Brauna, Konrada Fijołka, Ewy Leniart i Marcina Warchoła.

 

 

Źródło: red., mat. prasowe Komitetu Wyborczego Polska 2050, Onet.pl

Oprac. Kacper Ciuba

16-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)