REKLAMA

Otwierają Laboratorium Badań Kół Zębatych

RZESZÓW.  4 lutego br. o godz. 9.00 na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się uroczyste otwarcie Laboratorium Badań Kół Zębatych.

Laboratorium utworzone zostało w wyniku realizacji projektu „Rozbudowa infrastruktury naukowo – badawczej Politechniki Rzeszowskiej – etap II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013.

Na uroczystość zaproszeni zostali goście z ośrodków naukowych, władz regionalnych, przedstawicieli instytucji finansujących, osób związanych od wielu lat współpracą z uczelnią, jak i przedstawiciele wiodących firm z branży lotniczej, a także zarządu firmy Klingelnberg GmbH, która wykonała i dostarczyła wyposażenie laboratorium.

Laboratorium Badań Kół Zębatych zostało stworzone na potrzeby przemysłu lotniczego, w tym głównie przedsiębiorstw Doliny Lotniczej. Urządzenia zainstalowane w laboratorium umożliwią podejmowanie kompleksowych prac naukowo-badawczych i zadań wdrożeniowych z zakresu napędów lotniczych oraz wszechstronne analizy w obszarach konstrukcji, technologii, pomiarów i badań przekładni zębatych.

Laboratorium jest unikalne w Europie środkowo-wschodniej, dzięki czemu środowisko naukowe ma szansę na znaczący udział w ważnych, międzynarodowych projektach badawczych z dziedziny lotnictwa. Posiadana aparatura pozwala na prowadzenie rozszerzonych prac badawczych wspólnie z innymi jednostkami naukowymi, zarówno w strukturze PRz (Uczelniane Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego oraz Laboratoria Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji) jak i pozauczelnianymi.

Problematyką testowania innowacyjnych rozwiązań oraz nowych materiałów lotniczych, możliwą do realizacji w ramach laboratorium w przyszłości zainteresowane mogą być wiodące zakłady branży lotniczej, m.in: Pratt&Whitney Canada, Pratt&Whitney America, WSK „PZL-Rzeszów” S.A., Hispano Suiza, AVIO.

Źródło: UM Rzeszowa

03-02-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

otwieraja-laboratorium-badan-kol-zebatych