REKLAMA

Otwarte Centrum Lekkoatletyczne robi ogromne wrażenie (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Centrum składa się z hali lekkoatletycznej, Laboratorium Biomechaniki Ruchu Sportowca, Laboratorium Fizjologii i Biochemii Wysiłku Fizycznego oraz gabinetów masażu i odnowy biologicznej. Cała inwestycja została zrealizowana za prawie 52 mln złotych.

– Centrum robi ogromne wrażenie. Dofinansowanie, które zostało zaczerpnięte z Ministerstwa Sportu i Turystki, a było to ponad 25 mln zł, zostało wspaniale zagospodarowane na ten właśnie obiekt. Mamy świadomość, że nie ma zdrowego społeczeństwa i sukcesów w sporcie bez bezpiecznej infrastruktury sportowej, a ten obiekt staje się szczególnie ważnym elementem dla całego naszego społeczeństwa – mówiła Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki.

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne to inwestycja zrealizowana przez Uniwersytet Rzeszowski dzięki dofinansowaniu z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 51 818 310,00 zł, w tym kwota dofinansowania 48 325 200,00 zł.

W ramach zadania wykonano profesjonalną halę obejmującą: 200 metrową bieżnię okrężną 6 torową, 60 metrową bieżnię prostą 8 torową, rozbieg do skoku o tyczce, skocznię do skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, rzutnię do oszczepu, dwie mobilne skocznie do skoku wzwyż, 80 metrową bieżnię rozgrzewkową, widownię dla 300 osób.

Podczas uroczystości otwarcia nowego obiektu Stanisław Kruczek złożył list gratulacyjny od marszałka Władysława Ortyla na ręce Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, a w imieniu zarządu przekazał herb województwa, który ma zawisnąć w hali.

– Ta inwestycja pięknie wpisuje się w nasze inteligentne specjalizacje, bo oprócz lotnictwa, kosmonautyki i motoryzacji, czy informatyki musimy nadążać za jakością życia, a to co tu dziś mamy wpisuje się idealnie w zdrowy tryb życia, żywność, medycynę, ale przede wszystkim sport i turystykę, które właśnie w tym obiekcie będą realizowane. Obiekt z pewnością będzie dobrze służył szesnastotysięcznej społeczności studentów Uniwersytetu, ale także wszystkim z pasjami lekkoatletycznymi, które tu bez przeszkód będą mogły być rozwijane – mówił Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

W oficjalnym otwarciu centrum udział brali m.in.: Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, prof. dr hab. Wojciech Czarny – dyrektor Instytutu Wychowania Fizycznego, Kazimierz Górny – Biskup Senior Diecezji Rzeszowskiej, prof. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Aleksander Bobko – Senator RP, a także radni powiatu rzeszowskiego.

Prof. dr hab. Wojciech Czarny, dyrektor Instytutu Wychowania Fizycznego UR powiedział, że „jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportowo-badawczych w Europie.”

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne wykorzystując potencjał naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, daje nowe możliwości szkoleniowe w zakresie lekkoatletycznych dyscyplin sportowych, zapewniając możliwość rozgrywania zawodów krajowych oraz międzynarodowych. Centrum będzie wykorzystywane także do celów treningowych, integrując wszystkie lekkoatletyczne sekcje Podkarpacia oraz będzie otwarte dla społeczności lokalnej. Hala została zaprojektowana jako nowoczesny obiekt zapewniający odpowiedni standard użytkowania, zgodny z międzynarodowymi wytycznymi i normami, odznaczający się wysoką jakością architektury.

Tekst: K. Dudzik, D. Kozik
UMWP


05-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Ciekawe2022-01-07 20:11:30
0 0
Ciekawe, że nie było nikogo z Ratusza. Ta hala i UR najwyraźniej odcinają się od Rzeszowa.
Dariusz Kaczyński2022-01-15 18:21:17
0 0
To raczej Ratusz odcina się od UR.