REKLAMA

RZESZÓW: Plaga oszustw “na wnuczka”. Policja ostrzega!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Policja wyjaśnia okoliczności oszustw dokonanych metodą “na wnuczka”. W niedzielę ofiarą oszustów padła 75-letnia mieszkanka Rzeszowa. Uwierzyła mężczyźnie, który podawał się za policjanta i wpłaciła pieniądze na jego konto. W ubiegłym tygodniu w podobny sposób oszukano dwie inne starsze kobiety.

bay3q7bv6n4sr2f8pn8mx4ebkybgtmzj

Foto: pixabay.com

W niedzielę po godzinie 15:00 funkcjonariusze rzeszowskiej komendy zostali zawiadomieni o oszustwie dokonanym metodą “na wnuczka”. Pokrzywdzoną była 75-letnia mieszkanka Rzeszowa. Na telefon stacjonarny zadzwonił nieznany mężczyzna i przedstawił się jako policjant. Oszust przekazał kobiecie, że dzwoni w imieniu jej siostrzenicy, która spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy na kaucję. Jego słowa potwierdziła kobieta, która po chwili włączyła się do rozmowy i podała się za siostrzenicę pokrzywdzonej. 75-letnia mieszkanka Rzeszowa była przekonana, że rozmawia z krewną i zgodziła się przekazać posiadane w domu pieniądze.

Ustaloną telefonicznie kwotę miał odebrać przysłany przez oszustkę kurier. Po kilkunastu minutach z pokrzywdzoną ponownie skontaktował się rzekomy policjant, który poinformował ją, że kurier już czeka na podwórzu. Był to mężczyzna około 60-letni, któremu pokrzywdzona przekazała pieniądze. Sprawcy jeszcze raz skontaktowali się z kobietą, upewniając się, czy przekazała pieniądze. Policjantów zawiadomiła rodzina pokrzywdzonej niestety już po przekazaniu pieniędzy.

W bardzo podobnych okolicznościach, w ubiegłym tygodniu pieniądze straciły dwie mieszkanki Rzeszowa w wieku 84 i 88 lat.

Funkcjonariusze przypominają, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. Policjanci nigdy też nie pośredniczą w takich przypadkach. W razie podobnych telefonów należy się rozłączyć i zadzwonić pod numer 112.

Policjanci pracujący nad wyjaśnieniem przypadków tego typu oszustw, przypuszczają, że pieniądze mogą odbierać osoby werbowane przez przestępców do pracy w charakterze kurierów. Funkcjonariusze apelują do osób poszukujących pracy lub dodatkowego zajęcia w charakterze kurierów o rozwagę. Podejrzenie powinno wzbudzić to, że:
– praca polega na odbieraniu przesyłek od osób starszych;
– następują częste zamiany adresów, skąd mają zostać odebrane przesyłki;
– często odwoływane są w ostatniej chwili zlecenia, kurier kierowany pod kolejny adres;
– ich zadaniem ma być informowanie osób, od których odbierają przesyłki, że działają w imieniu rozmówcy;

Policjanci przestrzegają, że udział w takich przestępstwach, nawet w charakterze pośrednika, naraża taka osobę na odpowiedzialność za współudział w oszustwie.

Źródło: Podkarpacka Policja

01-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

oszustwa-na-wnuczka-w-rzeszowie-980-00r2kc