REKLAMA

Oszukiwali przez Internet. Wyłudzili 700 tysięcy złotych!

RZESZÓW, ŁAŃCUT / PODKARPACIE. W wyniku oszustw internetowych trzech mężczyzn wyłudziło od pokrzywdzonych klientów około 700 tysięcy złotych. Oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia.

pixa_1

Foto: pixabay.com

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie prowadziła śledztwo przeciwko Kamilowi S. (lat 27), Adrianowi M. (lat 28), i Mariuszowi M. (lat. 23), podejrzanym o popełnienie w różnych składach osobowych i w różnych okresach czasu szeregu przestępstw oszustw internetowych. Postępowanie przygotowawcze zakończyło się skierowaniem w dniu 31 grudnia 2019 roku aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

W efekcie skomplikowanego i wielowątkowego śledztwa ustalono, że w okresie od 2010 roku do 2016 roku sprawcy zamieszczali na stronach internetowych ogłoszenia dotyczące możliwości wytworzenia przez nich różnego rodzaju dokumentów, w tym świadectw, dyplomów ukończenia uczelni, legitymacji. Mężczyźni oferowali również pomoc w uzyskaniu prawa jazdy na terenie Ukrainy.

Pokrzywdzeni dokonywali wpłat ustalonych sum pieniężnych na podane przez sprawców numery kont bankowych. Podejrzani wielokrotnie żądali dodatkowych wpłat, uzasadniając to koniecznością poniesienia dalszych nakładów, czy leź podrożenia „usługi” zapewniając, że zamówiony dokument zostanie na pewno wytworzony i dostarczony zgodnie z umową. Wielu pokrzywdzonych dokonywało w takiej sytuacji dodatkowych wpłat, nieraz wielokrotnie, po kilkaset, czy też kilka tysięcy złotych, a w jednym z przypadków była to kwota około 300 tysięcy złotych.

Pokrzywdzeni nie otrzymali zamówionych rzeczy, a jeśli docierały do nich przesyłki, to nie zawierały one przedmiotu zamówienia, lecz puste kartki, gazety itp. W toku śledztwa, w oparciu o zgromadzone dokumenty, ustalono i przesłuchano ponad 300 osób na terenie całego kraju, z czego 160 osób potwierdziło dokonanie oszustwa na ich szkodę.

Sprawcy wyłudzili od pokrzywdzonych pieniądze na łączną kwotę około 700 tysięcy złotych. Przestępstwo doprowadzenia pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kwalifikowane z art.286 § 1 kk zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Z uwagi na zarzut wyłudzenia mienia znacznej wartości istnieje możliwość orzeczenia wobec sprawców kary pozbawienia wolności do 10 lat.

Źródło: rzeszow.po.gov.pl

03-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

oszukiwali-przez-internet-wyludzili-700-tysiecy-zlotych-439-00r2kc