REKLAMA

Oświadczenie Zarządu Województwa Podkarpackiego w sprawie odwołania dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

RZESZÓW / PODKARPACIE. W związku z wieloma publikacjami dotyczącymi odwołania dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i sugerującymi, że przyczyną odwołania było „drobne przeoczenie” Zarząd Województwa Podkarpackiego przedstawia niniejsze oświadczenie.

Pan Remigiusz Caban został decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego  odwołany ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru im. Wandy Siemaszkowej   w Rzeszowie w związku z naruszeniem przez niego przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem dyrektora oraz odstąpieniem od realizacji umowy zawartej z Organizatorem określającej warunki organizacyjno – finansowe działalności Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz program jego działania.
Powody te stanowią przesłankę odwołania dyrektora instytucji kultury powołanego na czas określony przed upływem tego okresu wskazaną w art. 15 ust. 6 pkt 3 i 4 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

W okresie od dnia 19 kwietnia 2013 r. do dnia 18 czerwca 2013 r. przeprowadzona została w Teatrze kontrola w wyniku której stwierdzono szereg nieprawidłowości,          w tym m.in. nie przeprowadzenie na dzień bilansowy inwentaryzacji towarów odpisywanych w koszty w miesiącu ich zakupu, co narusza postanowienia art.17 ust.2 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i stanowi czyn określony w art.18 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Było to tylko jedno z wielu naruszeń i zastrzeżeń ustalonych w trakcie przeprowadzonej kontroli. Nie było główną i jedyną przyczyną odwołania dyrektora.

Z wypowiedzi Pana Remigiusza Cabana wynika, że złożył on pozew do Sądu Pracy – przed jego obliczem będą rozpatrywane wszelkie zarzuty. Panu Remigiuszowi Cabanowi zostały szczegółowo wskazane zarówno naruszenia przez niego przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem dyrektora jak i odstąpienia od realizacji podpisanej umowy. Pan Remigiusz Caban ich nie podaje do publicznej wiadomości.  Tym samym Zarząd Województwa Podkarpackiego nie wie czy Pan Remigiusz Caban życzy sobie podania szczegółowych powodów odwołania go ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Odnosząc się do kwestii dotyczącej ogłoszonego konkursu na dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej:
Zgodnie z wolą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawartą  w rozporządzeniu z dnia 26 lipca 2012 r., w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie powołanie dyrektora winno przebiegać poprzez procedurę konkursową.
Zarząd Województwa nie może powołać na dyrektora Teatru „własnego kandydata”.
Powołanie na dyrektora Teatru osoby, która nie została wyłoniona w trakcie procedury konkursowej może nastąpić tylko w przypadku uzyskania zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zarząd Województwa Podkarpackiego

herb

materiał nadesłany

16-01-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

oswiadczenie-zarzadu-wojewodztwa-podkarpackiego-w-sprawie-odwolania-dyrektora-teatru-im-wandy-siemaszkowej-w-rzeszowie