REKLAMA

Orlen poszukuje gazu w regionie. Uruchomiono odwiert Bystrowice OU-2

Pod koniec 2020 roku Grupa ORLEN planuje uruchomienie produkcji gazu ze złoża na Podkarpaciu. Właśnie rozpoczęło się wiercenie drugiego otworu – odwiertu Bystrowice OU-2. Jego cel to przetestowanie nowych możliwości wydobycia gazu, jak i dalsze rozpoznanie odwiertu Bystrowice OU-1.

IMG_5190

Foto: materiały prasowe Orlenu

Prace wiertnicze prowadzone są na nowoodkrytym złożu gazu ziemnego w gminie Roźwienica. Realizowany otwór będzie miał głębokość 2050 metrów, a wiercenie wraz z pracami pomocniczymi potrwa około 90 dni. Złoże gazu ziemnego Bystrowice jest wielohoryzontowe, a nagromadzenia gazu występują w utworach miocenu oraz w jego podłożu. Uruchomienie produkcji gazu planowane jest na koniec 2020 roku.

Eksploatując obiecujące złoża na Podkarpaciu myślimy nie tylko o zyskach, lecz także o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Dlatego właśnie prowadzimy dalsze prace poszukiwawczo-badawcze w tym rejonie. Już widzimy, że nasza strategia wydobywcza przynosi wymierne efekty – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zasoby złoża Bystrowice zostały oszacowane na poziomie dwóch miliardów metrów sześciennych wysokometanowego gazu ziemnego o ponad 98-procentowej zawartości metanu. Wydobycie ze złoża może trwać minimum 10 lat. Dokładne dane będzie można podać po przeprowadzeniu między innymi testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych.

W 2019 roku planowane jest wiercenie jeszcze jednego otworu – Bystrowice OU-3 w obrębie odkrytego złoża. Niezależnie od rozpoznania złoża Bystrowice, Spółka kontynuuje prace poszukiwawcze na tej koncesji, właśnie zakończyła akwizycję nowych danych sejsmicznych 3D. Obecnie grupa ORLEN Upstream prowadzi działalność w Polsce oraz Kanadzie.

W sektorze upstream planowane jest zwiększenie poziomu produkcji oraz koncentrację na dobrej jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach. Podejmowane działania umożliwiają elastyczne reagowanie na zmiany zachodzące na rynku ropy i gazu, poprzez dostosowywanie działalności do sytuacji makroekonomicznej.

Źródło: materiały prasowe Orlenu

15-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

orlen-poszukuje-gazu-w-regionie-uruchomiono-odwiert-bystrowice-ou-2-4211-00r2kc