REKLAMA

Orkan “Sabina” szaleje na Podkarpaciu! Powalone drzewa, awarie prądu

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Ponad 115 razy interweniowali podkarpaccy strażacy, którzy usuwali skutki wichur spowodowanych orkanem “Sabina”. Prędkość wiatru w regionie dochodzi do 120 kilometrów na godzinę.

pozar-straz-gasnicza-akcja-psp1-1024x576

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

Strażacy z regionu usuwają powalone drzewa i zabezpieczają uszkodzone przez wiatr dachy. Łącznie na Podkarpaciu straż interweniowała ponad 115 razy.

W poniedziałek o godzinie 7:00 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie informowało o 14 tysiącach gospodarstw domowych bez dostępu do prądu, głównie w okolicy Krosna, Mielca, Sanoka i Dębicy. Strażacy odnotowali kilka przypadków uszkodzeń dachów, najwięcej w powiecie krośnieńskim. Większość interwencji polegała jednak na usuwaniu powalonych przez wichurę drzew.

Orkan odczuli też pasażerowie samolotów. W niedzielę na lotnisku w Jasionce z dwugodzinnym opóźnieniem lądował samolot z Londynu. W poniedziałek o godzinie 6:05 odwołano na podrzeszowskim lotnisku loty z i do Monachium.

W południowych częściach regionu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło najwyższe ostrzeżenie – ostrzeżenie trzeciego stopnia. Podmuchy wiatru mogą tam przekraczać kilometrów na godzinę. W Rzeszowie prędkość wiatru w porywach osiąga 100 kilometrów na godzinę. Według prognoz, wiatr powinien się uspokajać w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Jak informuje IMGW, dynamiczna zmiana pogody zapoczątkowana w nocy spowoduje wyraźne pogorszenie się warunków biometeorologicznych w Polsce. Już od rana w całym kraju pogoda będzie bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Dopiero w godzinach wieczornych prognozowana jest nieznaczna poprawa warunków biometeorologicznych, jednak nadal będą one niekorzystne. Jest to związane sporym spadkiem ciśnienia atmosferycznego

O ostrzeżeniach meteorologicznych już w niedzielę informowało w SMS-owych komunikatach Rządowe Centrum Bepieczeństwa.

Źródło: red., WCZK, IMGW, Polskie Radio Rzeszów

Zobacz także: RZESZÓW. Uwaga na silny wiatr! W porywach przekroczy 100 km/h!

10-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

orkan-sabina-szaleje-na-podkarpaciu-powalone-drzewa-awarie-pradu-9493-00r2kc