REKLAMA

Orkan Sabina nie odpuszcza! Ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla całego województwa podkarpackiego. Dotyczy ono możliwości występowania silnych porywów wiatru.

alert

Foto: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

IMGW wydał nowe ostrzeżenia pogodowe. Synoptycy prognozują, że na Podkarpaciu będzie nadal mocno wiało. Wydano alert pierwszego stopnia dla całego województwa podkarpackiego. Wiatr w porywach ma osiągać do 100 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje od godz. 05:00 dnia 11.02.2020 do godz. 18:00 dnia 11.02.2020. Jak informuje Piotr Ramza z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 85 km/h z zachodu.  Przejściowo do godziny 13:00 mogą wystąpić krótkotrwałe porywy do 100km/h związane z frontem atmosferycznym

Prawdopodobieństwo występowania zjawiska wynosi 90 procent.

W całej Polsce utrzymywać się będzie niekorzystna biotropia pogody. Jedynie na wybrzeżu, w godzinach wieczornych wraz ze wzrostem prędkości i porywistości wiatru oraz wystąpieniem bardzo silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem, niekorzystna biomet pogorszy się do bardzo niekorzystnego.  Bodźcowa, wietrzna i pochmurna pogoda z opadami atmosferycznymi, kształtowana przez głęboki niż znad Morza Arktycznego oraz przemieszczający się z zachodu na wschód wtórny chłodny front atmosferyczny, przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną.

W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego meteoropaci mogą odczuwać wzmożone bóle. U osób wrażliwych na bodźce pogodowe, z uwagi na porywisty wiatr, mogą występować objawy niepokoju. Ze względu na wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym, wiele osób może mieć trudności z koncentracją uwagi.

Mimo prognozowanych dodatnich wartości maksymalnej temperatury powietrza, z uwagi na porywisty wiatr temperatura odczuwalna przez cały dzień będzie ujemna.

Źródło: IMGW

11-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

orkan-sabina-nie-odpuszcza-ostrzezenie-imgw-przed-silnym-wiatrem-9742-00r2kc