REKLAMA

Opony letnie zimą. Jest to dozwolone?

Okres zimowy jest zawsze bardzo trudny dla kierowców, jak i ich samochodów. Chodzi tutaj nie tylko o silne mrozy utrudniające uruchamianie pojazdu czy też pracę jego różnych podzespołów, ale przede wszystkim o warunki drogowe. W zimowych miesiącach na drogach często pojawia się śnieg oraz lód sprawiający, że ruszanie z miejsca, przyspieszanie, precyzyjne kierowanie czy też bezpieczne hamowanie są znacząco utrudnione. Aby zniwelować takie trudności, większość kierowców stosuje opony zimowe lub całoroczne dostosowane do takich warunków. Sporo osób jednak nie inwestuje w takie rozwiązania o korzysta po prostu z opon letnich w czasie zimy. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Czy przepisy pozwalają na zimową jazdę na letnich oponach?

Jeśli chodzi o przepisy obowiązujące na terenie Polski to trzeba pamiętać, że nie zabraniają one stosowania opon letnich w sezonie zimowym i odwrotnie. Oznacza to, że posiadając opony letnie https://www.24opony.pl/opony-letnie.html, w przypadku kontroli policyjnej zimą, nie trzeba obawiać się mandatu. Jedynym wymogiem określonym w polskich przepisach jest stosowanie ogumienia o odpowiedniej głębokości bieżnika. Zarówno w przypadku opon letnich, jak i zimowych wartość minimalna to 1,6 mm, jednak eksperci zalecają wymianę opon letnich przy 3 mm, a zimowych przy 4-5 mm ze względów bezpieczeństwa. Jeśli więc opony zimowe albo letnie będą miały bieżnik płytszy niż 1,6 mm, wówczas należy liczyć się z mandatem, a nawet koniecznością wezwania lawety.

Czy warto jeździć zimą na ogumieniu letnim?

Pomimo, że przepisy nie zakazują jazdy zimą na oponach letnich to jest ona niezalecana z wielu powodów. Przede wszystkim opony letnie charakteryzują się zupełnie inną rzeźbą bieżnika oraz materiałami gumowymi w porównaniu z ogumieniem zimowym. Oznacza to, że nie są one w stanie osiągnąć pełni parametrów istotnych w czasie jazdy po zimowych nawierzchniach. Innymi słowy, opony letnie zimą powodują wydłużoną drogę hamowania oraz zmniejszają przyczepność i stabilność kierowania. To wszystko przekłada się na znaczne obniżenie poziomu komfortu, a także bezpieczeństwa.

Jazda zimą na oponach letnich zwiększa więc ryzyko stłuczki oraz wypadku drogowego w związku z pogorszonymi parametrami. Dodatkowo mogą pojawić się pewne problemy powiązane z wypłatą odszkodowania od ubezpieczalni. Wiele firm działających w branży ubezpieczeń komunikacyjnych nie mówi wprost o oponach, ale ich umowy i polisy zastrzegają możliwość obniżenia odszkodowania lub całkowitego nieuznania szkody, jeśli doszło do niej w wyniku rażącego zaniedbania użytkownika pojazdu. Takim zaniedbaniem może być między innymi stosowanie ogumienia letniego w sezonie zimowym.

Opony zimowe – co warto o nich wiedzieć?

Jak widać, jazda zimą na oponach letnich zwiększa ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń drogowych, a także może doprowadzić do problemów związanych z wypłatą ubezpieczenia. W związku z tym rozsądne jest zainwestowanie w wysokiej jakości ogumienie zimowe. Takie opony posiadają zupełnie inną rzeźbę bieżnika oraz materiał gumowy dopasowujący się do zmiennych temperatur. Takie produkty zachowują właściwe parametry jezdne, a także odpowiedni poziom trwałości, nawet w przypadku intensywnego użytkowania.

Kupując opony zimowe należy oczywiście dopasować je do pojazdu pod względem rozmiaru. Muszą bowiem pasować na felgi wykorzystywane w danym aucie. Jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości to obecnie na rynku można znaleźć ogumienie zaliczane do klasy ekonomicznej, średniej, a także premium. Każdy ma więc możliwość znalezienia rozwiązań dopasowanych do określonych potrzeb i możliwości finansowych.

rzeszow24.pl

Artykuł sponsorownay
materiały nadesłane

27-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook