REKLAMA

One Bilion Rising. W Walentynki Rzeszów tańczy przeciwko przemocy wobec kobiet!

RZESZÓW / PODKARPACIE. 14 lutego, w Walentynki, cały świat protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet w ramach akcji „One Billion Rising”. Wydarzenie to zjednoczy jednoczy wspólny taniec tysiące osób. W Rzeszowie odbywa się ono już po raz czwarty.

Akcja „One Billion Rising” znana w Polsce również pod nazwą „Nazywam się Miliard”, odbywa się od 2013 roku. Cały świat, w tym Rzeszów tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo, jak mówią organizatorzy, tańcząc rządzisz swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.

– Każdego roku jest nas coraz więcej. Podczas akcji podejmujemy trudne tematy dotyczące przemocy wobec kobiet i dziewcząt m.in. na temat gwałtów (2013), praw dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy (2014), przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami (2015) molestowania seksualnego (2016) (tu przeczytasz o akcjach w poprzednich latach ), gwałtu na randce (2017), przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i dziewcząt na poziomie lokalnym (2018), w 2019 roku nagłaśniałyśmy kwestię zgody (z ang. consent) na kontakty intymne – informuje Fundacja Feminoteka.

W 2020 roku głównym tematem wydarzenia jest “zgoda” na kontakty intymne (z ang. consent ). Wiele krajów zmienia prawo, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. W Polsce to wciąż pokrzywdzona musi udowodnić, że jej “nie” wybrzmiało dostatecznie głośno. Hasło tegorocznej akcji „One Billion Rising Poland” brzmi: “Tylko TAK oznacza zgodę”.

Foto: materiały prasowe

W Rzeszowie wydarzenie organizuje Fundacja Prawnikon, a jej partnerami są: Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Instytut Kariery, Przedsiębiorczości i Rozwoju w Rzeszowie, a także Fundacja Smakuj Życie. Rzeszowska odsłona „One Billion Rising” odbywa się po raz czwarty. Wszyscy jej uczestnicy zjednoczą się w tańcu na rzeszowskim Rynku, 14 lutego o godzinie 16:00.

Uczestnicy wydarzenia z całego świata tańczą ten sam układ taneczny. Można go obejrzeć poniżej:

Tegoroczną zapowiedzią rzeszowskiej odsłony ogólnoświatowej kampanii One Billion Rising 2020, jest amatorski spot, do którego włączyły się kobiety aktorki z rzeszowskich teatrów (Magda Kozikowska-Pieńko, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Ewa Mrówczyńska, Dagny Mikoś, Natalia Zduń, Jagoda Domka, Kamila Olszewska). Ideą filmu jest, by poruszyć i zaprosić do udziału w akcji każdą kobietę, niezależnie w jakim miejscu życia się znajduje, w jakim jest wieku i co robi.

Źródło: Fundacja Feminoteka / materiały prasowe, One Bilion Rising Podkarpacie / Facebook, YouTube

14-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

one-bilion-rising-w-walentynki-rzeszow-tanczy-przeciwko-przemocy-wobec-kobiet-1342-00r2kc