REKLAMA

OFICJALNIE. Kamienica z muralem przekazana siostrom prezentkom (WIDEO)

|

OFICJALNIE. Kamienica z muralem przekazana siostrom prezentkom (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Podczas sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbyła się w poniedziałek 25 maja, radni podjęli decyzję o przekazaniu należącej do województwa nieruchomości na potrzeby Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II prowadzonej w Rzeszowie przez siostry prezentki. Sesja odbywała się w formie zdalnej.

j

Foto: Kacper Ciuba / archiwum rzeszow24.pl

W czasie poniedziałkowej sesji sejmik województwa zdecydował o przekazaniu na rzecz Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP w Krakowie nieruchomości położonych w Rzeszowie przy ulicy Lisa Kuli na działalność z zakresu oświaty i wychowania. Zgromadzenie prowadzi w Rzeszowie Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II oraz Publiczną Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła II, właśnie w budynku przy ulicy Lisa Kuli 13, do tej pory dzierżawionym.

– Szkoła prowadzona przez siostry prezentki nosi imię świętego Jana Pawła II. Papież nawoływał, aby nie stawiać mu pomników spiżowych, ale aby pamiętać o jego nauce, o jego dziedzictwie i myślę, że Siostry całym systemem edukacji oraz pracą w tej szkole przyczyniają się do tego, aby osobę, naukę i dzieło św. Jana Pawła II promować i wdrażać w życie. To najlepszy sposób okazania wdzięczności dla osoby św. Jana Pawła II – zaznacza marszałek Ortyl.

– Siostry prowadzą szkołę na bardzo wysokim poziomie, odnoszącą liczne sukcesy edukacyjne. Chcielibyśmy, aby w stulecie urodzin św. Jana Pawła II siostry mogły otrzymać ten budynek na własność, aby w nim wspaniale uczyć i wychowywać. Będąc właścicielkami obiektu siostry będą mogły dokonać remontów i inwestycji tam potrzebnych, prowadząc dzieło upamiętniające naszego Świętego Papieża – mówił o uchwale przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

W podobnym tonie wypowiadali się radni: Stefan Bieszczad, Bogdan Romaniuk, Karol Ożóg oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, gratulując siostrom sukcesów edukacyjnych osiąganych w regionie od lat.

Za przekazanie budynku podziękowała siostra Anna Telus, dyrektor  Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II.

– Dziękuję bardzo serdecznie za życzliwość i za podjęcie tej uchwały. Zawsze zadanie wychowania i edukacji spełnialiśmy z najwyższym staraniem i mamy nadzieję, że jeżeli Bóg  pozwoli, nadal będziemy się wywiązywać z tego jak najpełniej. Duchowe dziedzictwo, które otrzymujemy mamy przekazać młodzieży – tak mówił św. Jan Paweł II i my staramy się z tej misji wywiązać – mówiła po podjęciu przez sejmik decyzji siostra Anna Telus.

W kamienicy przy ulicy Lisa Kuli 13 znajdowały się wcześniej departamenty Edukacji, Nauki i Sportu, Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego. Jedną z bocznych ścian budynku zdobi mural Kamila Kuzko – rysownika i malarza, adiunkta w ASP w Krakowie. Na powierzchni niemal 280 metrów kwadratowych znajduje się postać Gary’ego Coopere’a z roli szeryfa Willa Kane’a z filmu „W samo południe”. Mural powstał ku pamięci Freda Zinnemanna – znanego reżysera pochodzącego z Rzeszowa.

Źródło: red., UMWP

26-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

oficjalnie-kamienica-z-muralem-przekazana-siostrom-prezentkom-wideo-950-00r2kc