RZESZÓW / PODKARPACIE. W niedzielę rzeszowscy policjanci niespodziewanie pożegnali towarzysza służby, policyjnego psa Ibdaza. Podczas ostatniej służby pies nagle zaczął ciężko oddychać i tracić przytomność. Niestety, mimo natychmiastowej pomocy, udzielonej przez przewodnika oraz lekarza weterynarii, nie udało się go uratować. Ibdaz służył w rzeszowskiej Policji od 2015 roku.
Ibdaz był 9-letnim owczarkiem niemieckim wyszkolonym do zadań patrolowo-tropiących. Od 2015 wspierał policjantów w codziennej służbie. Od początku tworzył zespół ze swoim przewodnikiem mł. asp. Bartłomiejem Ciupakiem. Służbę w Policji rozpoczął po ukończeniu specjalistycznego szkolenia, które potwierdziło jego predyspozycje do wykonywania policyjnych zadań.
W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach uczył się posłuszeństwa, pokonywania przeszkód oraz umiejętność odnajdywania śladów ludzkich, co następnie wykorzystywał podczas służby. Swoje umiejętności doskonalił już pod okiem przewodnika i potwierdzał je corocznymi sprawdzianami.
Razem ze swoim przewodnikiem patrolował ulice Rzeszowa, uczestniczył w zabezpieczeniach różnego rodzaju imprez masowych oraz poszukiwaniach osób zaginionych. Do jego zadań należało także tropienie śladów pozostawionych na miejscu zdarzeń. Wspólnie z przewodnikiem brał udział w działaniach profilaktycznych.
Podczas licznych spotkań z dziećmi i młodzieżą uczyli, jak bezpiecznie postępować z czworonogami, jak zachować się w razie spotkania bezpańskiego lub niebezpiecznego psa i jak zachować się, jeśli do ataku dojdzie. Spotkania z Ibdazem zawsze sprawiały dużą radość ich uczestnikom.
Niespodziewanie, niedziela okazała się ostatnim dniem jego służby. Podczas przejazdu w wyznaczony rejon, pies nagle zaczął ciężko oddychać i tracić przytomność. Pierwszej pomocy udzielił przewodnik, po czym niezwłocznie przewiózł go do kliniki weterynaryjnej. Niestety również pomoc lekarza i prowadzona przez niego reanimacja okazała się nieskuteczna. Ibdaza nie udało się uratować.
Przyczyny śmierci Ibdaza wyjaśnią szczegółowe badania przeprowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny w Lublinie.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.