REKLAMA

Odsłonięto tablicę upamiętniającą 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych na Wschodzie

MIELEC / PODKARPACIE. Wczoraj, w 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu odsłonięto tablicę upamiętniającą 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych na Wschodzie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, środowiska policyjnego oraz członkowie rodzin pomordowanych policjantów.

5_15

Foto. KPP Mielec

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, a zamordowanych przez Sowietów w latach 1939-1940 w Kalininie i innych miejscach na Wschodzie, wpisuje się w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Jednym z pomysłodawców i inicjatorów powstania tablicy jest dr Jerzy Skrzypczak, Dyrektor Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, Przewodniczący  Mieleckiego Komitetu Katyńskiego, historyk oraz autor wielu książek, w tym ostatnio wydanej “Policja w Mielcu 1919-2019”, której treść także upamiętnia mieleckich funkcjonariuszy.

Uroczystość miała podniosły charakter, a swoją obecnością zaszczycili Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, dr Dariusz Iwaneczko dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie, Adam Matuszek Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r „Oddział Rzeszów, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, i co szczególnie ważne, członkowie rodzin pomordowanych przed laty policjantów.

4_22

Foto. KPP Mielec

“Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Tych, którzy walczyli o Wolną Polskę, zwłaszcza zaś o Bohaterach, którzy poświęcili za nią swoje życie. Efektem napaści 17 września 1939 roku była męczeńska śmierć tysięcy osób stanowiących elitę Narodu oraz prześladowania ich rodzin. W tym roku minęło 80 lat od czasu, kiery zbrodniczy reżim stalinowski, rękami funkcjonariuszy NKWD wymordował oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych formacji.”– powiedział Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Henryk Moskwa

Tablicę pamiątkową, na której widnieją nazwiska 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Ziemią Mielecką, odsłonił Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Jacek Juwa, Pani Kamila Rusek, która jest córką przodownika Jana Krawczyka oraz wnuk starszego posterunkowego Piotra Wronowskiego  Michał Wronowski, który na co dzień służy w Komendzie Powiatowej Policji w Szczecinku.

W kolejnej części odczytano Apel Pamięci, którego finałem była salwa honorowa oddana przez kompanię honorową Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Tuż przed złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystości zebrani goście złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych policjantów.

Goście, którzy  zabierali głos podczas uroczystości podkreślali, jak ważna jest pamięć o zamordowanych i poległych policjantach. Tych związanych z regionem mieleckim jest aż 34, ich nazwiska zostały utrwalone na tablicy. Podkreślano, że mielecka Policja ma bogatą historię i tradycję, a wielu policjantów walczyło w szeregach Wojska Polskiego w 1920 r., broniąc niepodległości przed nawałą bolszewicką. Mieleccy policjanci walczyli również w Legionach i Błękitnej Armii, a wielu z nich zostało odznaczonych orderem Virtuti Militari.

Źródło: KPP Mielec

Autor: Amelia Krupik


18-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

odslonieto-tablice-upamietniajaca-34-funkcjonariuszy-policji-panstwowej-zamordowanych-na-wschodzie-56