REKLAMA

Odnowiono Łaźnie Rzymskie w łańcuckim zamku! (FOTO)

ŁAŃCUT / PODKARPACIE. W Muzeum-Zamku w Łańcucie zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie, realizowane w ramach projektu pn. „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)”. Od nowego sezonu turystycznego będzie można oglądać między innymi odnowione Łaźnie Rzymskie.

S.12006_AAB7081

Foto:  Muzeum-Zamek w Łańcucie

Od nowego sezonu turystycznego, który rozpocznie się w lutym przyszłego roku, turyści będą mogli obejrzeć nową ekspozycję, znajdującą się w zamkowych piwnicach. Będą to Łaźnie Rzymskie, które powstały w latach 1928-29, gdy właścicielem zamku był ostatni ordynat Alfred III Potocki.

W ówczesnych czasach było to bardzo luksusowe spa, wyposażone m.in. w: najnowocześniejsze systemy grzewcze, saunę, urządzenia do elektroterapii, urządzenia kąpielowe, przyrządy gimnastyczne oraz bar i pokój wypoczynkowy. Woda do łaźni była doprowadzana z oddalonej o ok. 10 km Handzlówki. Korzystali z nich znakomici goście, m.in. rumuński król Ferdynand I oraz Gloria Swanson – aktorka kina niemego.

Odtworzenie pomieszczeń ordynackiego spa było możliwe dzięki archiwalnym zdjęciom z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, autorstwa Józefa Piotrowskiego. Udało się zachować i odnowić część elementów łaźni. Oryginalne są np.: schody z boazerią, lampa, taboret barowy, waga czy komplet wypoczynkowy, który wcześniej znajdował się w Bibliotece. Również w kąpielisku można będzie zobaczyć autentyczne elementy wyposażenia – do naszych czasów zachowała się cześć elementów metalowych, wanny, stół z marmurowym blatem. Oryginalne są też spłuczki z napisem „przycisnąć” oraz część polichromii i płytki.

S.12006_AAB7087

Foto:  Muzeum-Zamek w Łańcucie

W trakcie prac rekonstrukcyjnych zakupiono stół do części wypoczynkowej, lampy do fizjoterapii, cześć oświetlenia, sedesy. Turyści będą mogli obejrzeć również przedmioty zrekonstruowane, wykonane przez rzemieślników – metalurga i stolarza. Są to: boazeria ze snycerką i rzeźba  Bahusa, drewniana podłoga, kabina do elektroterapi, siedzisko w jednej z łaźni, kinkiety metalowe, armatura natryskowa w kąpielisku czy lustro do toalety, znajdujące się przy korytarzu do windy.

Ze względów bezpieczeństwa i konserwatorskich wejście do Łaźni Rzymskich będzie limitowane. Jednorazowo będzie mogła je zwiedzać grupa licząca maksymalnie 10 osób. Nowa ekspozycja znajduje się w piwnicach – miejscu, w których szczególnie trzeba zwracać uwagę na poziom wilgotności względnej w powietrzu.

Łaźnie Rzymskie nie były jedynym zadaniem, realizowanym w ramach projektu. Prace remontowo-konserwatorskie objęły także: zamkowe elewacje wraz ze stolarką, izolacje budynku, uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej, alejki z wykonaniem monitoringu i sieci wi-fi, taras południowy, wybrane rzeźby, małą architekturę parkową, fortyfikacje i ogrodzenie.

S.12006_AAB7040

Foto:  Muzeum-Zamek w Łańcucie

Projekt o wartości ponad 42,8 miliona złotych uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 29 milionów złotych. Pieniądze pochodziły również ze środków Województwa Podkarpackiego oraz środków własnych Muzeum.

Natomiast do końca przyszłego roku potrwają prace remontowo-konserwatorskie i budowlane w Oranżerii oraz Ujeżdżalni.

Źródło: materiały nadesłane

21-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

odnowiono-laznie-rzymskie-w-lancuckim-zamku-foto-8769-00r2kc