REKLAMA

Odnaleziono złoża gazu ziemnego na Podkarpaciu

Odkryto ogromne złoża gazu ziemnego w Bystrowicach (pow. jarosławski). Wydobycie może być kontynuowane nawet przez 10 lat.

flame-580342_960_720

Foto: Pixabay.com

W Bystrowicach odkryto złoża wysokiej jakości gazu ziemnego. Paliwo zawiera aż 98 procent metanu.

Rejon Podkarpacia należy nadal do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce. A sukces poszukiwawczy w Bystrowicach to potwierdza – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego wysokometanowego o ponad 98-procentowej zawartości metanu. Wydobycie ze złoża może trwać około 10 lat.

Zasoby geologiczne koncesji PKN ORLEN na Podkarpaciu szacowane są na około 10 miliardów metrów sześciennych. Dokładne dane będzie można podać po opróbowaniu i przeprowadzeniu testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych. Spółka planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji w najbliższych latach, celem udostępnienia złoża do eksploatacji.

W przypadku Bystrowic mamy do czynienia z tzw. złożem wielohoryzontowym, w którym kilka warstw skalnych nasyconych jest wysokometanowym gazem ziemnym. Odwiert Bystrowice-OU1 jest zlokalizowany na terenie województwa podkarpackiego i jest realizowany w ramach projektu Miocen. W ostatnim czasie zakończono prace wiertnicze, osiągając głębokość końcową 2165 m. Obecnie prowadzone są prace polegające na zamontowaniu uzbrojenia wgłębnego.

Źródło: Materiał nadesłany

20-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)