REKLAMA

Odmulanie zalewu w Rzeszowie. Na miejsce dotarł kolejny sprzęt! (WIDEO)

|

Odmulanie zalewu w Rzeszowie. Na miejsce dotarł kolejny sprzęt! (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek nad rzeszowski zalew dotarł kolejny sprzęt, za pomocą którego będzie można prowadzić prace odmuleniowe. Zwodowano specjalny pchacz oraz barkę.

PA080051
Foto: wody.gov.pl

Wody Polskie prowadzą oczekiwaną przez Rzeszowian inwestycję. W sobotę nad zalew rzeszowski, który jest źródłem wody pitnej dla miasta i popularnym miejscem rekreacji, dotarła pierwsza maszyna, która pozwoli na odmulenie zalewu w Rzeszowie. Tak zwany Watermaster usunie roślinność i pozostałe naturalne przeszkody.

Wielofunkcyjne urządzenie pływające zostało przywiezione do Rzeszowa z Płocka. Z uwagi na osiemnastotonowy ciężar i duże gabaryty, Watermaster został przetransportowany na dwóch przyczepach. Po kilkugodzinnym montażu sprzęt został zwodowany, zacumowany i jest gotowy do pracy.

We wtorek nad zalew dotarł pchacz “Warszawa” oraz barka. W najbliższych dniach do Rzeszowa przyjedzie także maszyna refuler, która będzie wypompowywała zalegający osad.

PA080032_1
Foto: wody.gov.pl

Inwestycja jest prowadzona z poszanowaniem środowiska naturalnego. Zanim przystąpiono do wodowania refulera, z powierzchni zalewu przeniesiono chronioną kotewkę orzecha wodnego. Akcja była nadzorowana przez nadzór przyrodniczy, który sprawdzał i monitorował proces wydobycia, transportu oraz przeniesienia orzechów w nowe miejsce. Właściwe prace będą prowadzone na przełomie jesieni i zimy, ze względu na czas gniazdowania ptaków, tarła ryb i okresy rozrodcze innych zwierząt. Ponadto refuler nie będzie pracował w nocy, by hałasem nie zakłócać spokoju okolicznym mieszkańcom. Muł wydobyty z dna zalewu zostanie przewieziony na składowisko, gdzie będzie odciekał z wody. Po osuszeniu zostanie wywieziony.

Zakończenie prac nad zalewem rzeszowskim planowane jest na 2022 rok. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 49,7 miliona złotych, z czego 42,3 mln stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

PA080047

Źródło: wody.gov.pl

09-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

odmulanie-zalewu-w-rzeszowie-na-miejsce-dotarl-kolejny-sprzet-wideo-8263-00r2kc