REKLAMA

Odmulanie rzeszowskiego zalewu. Pierwsze maszyny dotrą nad Wisłok w październiku!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W pierwszych dniach października na rzeszowskim zalewie pojawią się specjalistyczne maszyny, za pomocą których zostanie dokonane oczyszczanie i odmulanie zalewu. Pierwszy etap prac ma się zakończyć we wrześniu 2022 roku.

IMG_4923-1200x800_2_1_1

Foto: UW Rzeszów

Zakończyły się prace związane z przeniesieniem chronionej kotewki, czyli orzecha wodnego ze zbiornika rzeszowskiego. Prace realizowane były pod okiem nadzoru przyrodniczego, który sprawdzał i monitorował proces wydobycia, transportu oraz docelowego przeniesienia orzechów na nowe siedlisko zastępcze zgodnie z zasadami określonymi przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W pierwszych dniach października na zalewie pojawią się specjalistyczne maszyny, które w ramach Etapu I przedsięwzięcia, do września 2022 roku oczyszczą i odmulą zalew na odcinku od granicy z obszarem Natura 2000 do stopnia wodnego. W chwili obecnej wykonawca robót przygotowuje się do relokacji ciężkiego sprzętu pływającego na teren zbiornika z odległości blisko 350 kilometrów.

Proces logistyczny związany z taką operacją nie jest łatwy, bowiem nie często można spotkać na ulicach taki specjalistyczny, wielkogabarytowy sprzęt. Wykonawca dokonał już przeglądu technicznego maszyn i urządzeń w swoich bazach, sprawdzając działanie wszystkich podzespołów. Równocześnie dopełnione zostały ostatnie formalności związane z uzyskaniem zgody od administratorów dróg publicznych. Ze względu na duże gabaryty, maszyny będą transportowane w kilku częściach. Sam transport to nie wszystko. Z uwagi na położenie zbiornika w terenie miejskim, wykonawca robót musiał precyzyjnie wybrać miejsce zwodowania maszyn na czaszę zbiornika.

watermaster
Foto: Wizualizacja maszyny typu Watermaster Classic / rzeszow.wody.gov.pl

W pierwszej kolejności, już w pierwszym tygodniu października, do Rzeszowa dotrze sprzęt typu Watermaster Classic do usuwania roślinności wodnej. Zadaniem tej maszyny będzie usunięcie trzcinowisk ze strefy przybrzeżnej. Maszyna ta posiada zdolność poruszania się nawet w bardzo płytkiej wodzie i chodzenia po lądzie dzięki unikalnym szczudłom.

refuler

Foto: Wizualizacja maszyny refuler JK-250 / rzeszow.wody.gov.pl

Z kolei w następnym tygodniu nad zalew dotrze pogłębiarka ssąca (refuler), której zadaniem będzie wydobycie 0,5 mln m3 namułów. Sukcesywnie będą transportowane również kolejne maszyny: dwie barki wraz z kutrem do transportowania usuwanego trzcinowiska oraz rurociągi tłoczne wraz z pływakami o łącznej długości ponad 1,2 kilometra.

30-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

odmulanie-rzeszowskiego-zalewu-pierwsze-maszyny-dotra-nad-wislok-w-pazdzierniku-9431-00r2kc