REKLAMA

Oddali cześć ofiarom holocaustu

PODKARPACIE. Członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym Rodzinę Ulmów w Markowej. To część obchodów związanych z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

t

foto: www.podkarpackie.pl

Wraz z marszałkiem kwiaty przed pomnikiem złożył Tadeusz Bar, Wójt Gminy Markowa oraz Łukasz Chrobak z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Po okolicznościowych przemówieniach, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsce rozstrzelania przez niemieckich okupantów kilkudziesięciu Żydów z Markowej i okolic w 1942 roku.

Centralne obchody odbędą się w Rzeszowie 27 stycznia 2017 r. W nich udział weźmie wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Rzeszowskie uroczystości rozpoczną się nabożeństwem w Kościele Farnym, podczas którego zostaną odczytane nazwiska Żydów, którzy zginęli podczas eksterminacji oraz Polaków ukrywających ich – nazwanych Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.

Później na cmentarzu żydowskim będzie miała miejsce modlitwa za pomordowanych, a na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się wykład prof. Szymona Redlicha – historyka, wykładowcy Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu, pt.  Znaczenie źródeł wywołanych dla badań historycznych oraz przedstawione zostaną relacje ocalonych z Holokaustu i ich rodzin.

W ramach obchodów aż w 38 miastach i miejscowościach Podkarpacia, odbędą się spotkania z autentycznymi osobami które przeżyły koszmar Holokaustu oraz ich rodzinami. W ramach obchodów odbędzie się również wiele wydarzeń opisujących historię i kulturę Żydów, propagujących pamięć o Holokauście, kreujących pozytywne postawy i przestrzegających przez ksenofobią i totalitaryzmem.

za: www.podkarpackie.pl

26-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

oddali-czesc-ofiarom-holocaustu