REKLAMA

Od stycznia Podkarpaccy Terytorlialsi będą operatorami bezzałogowców (FOTO)

REGION. Dobiega końca pierwszy kurs dla kandydatów na operatorów bezzałogowców FlyEye z Wojsk Obrony Terytorialnej. Od stycznia 2020 roku kompetencje WOT w zakresie wykorzystania BSP wejdą do systemu zarządzania kryzysowego i będą mogły być wykorzystywane we wsparciu lokalnych społeczności w ramach działań kryzysowych lub poszukiwawczych.

5_8

Foto: DWOT

Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych w maju i czerwcu bieżącego roku, a także zaangażowanie formacji w liczne akcje poszukiwawcze (trzynaście od 2018 roku, w tym dziesięć w roku bieżącym) uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowców zapewniających możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza.

Takie zdolności są też klasycznym przykładem kompetencji podwójnego zastosowania na wojnę ale i kryzys. Na dodatek działalność kryzysowa spowoduje wzrost umiejętności przydatnych w czasie działań bojowych. Od stycznia 2020 roku kompetencje WOT w tym zakresie znajdą się w systemie zarządzania kryzysowego.

4_11

Foto: DWOT

W ostatnich dniach sierpnia kandydaci na operatorów BSP z WOT realizowali pierwsze samodzielne loty szkolne z wykorzystaniem, będących na wyposażeniu formacji, Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye. Zanim uczestnicy szkolenia rozpoczęli zajęcia praktyczne, uczestniczyli w szkoleniu producenta (firmy WB Electronics) oraz w kursach prowadzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

FlyEye to bezzałogowy statek powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania.

1_37

Foto: DWOT

Obecnie na wyposażeniu WOT występuje trzy zestawy BSP FlyEye, do końca bieżącego roku planowane są dostawy kolejnych dziewięciu zestawów, co łączenie będzie stanowiło 48 platform powietrznych posiadają głowice obserwacyjne dzienno-nocne. FlyEye to po amunicji krążącej Warmate drugi rodzaj bezzałogowców będący na wyposażeniu WOT.

3_16

Foto: DWOT

Źródło: Rzecznik WOT /  ppłk Marek Pietrzak

03-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

od-stycznia-podkarpaccy-terytorlialsi-beda-operatorami-bezzalogowcow-foto-127-00r2kc