REKLAMA

Od SOBOTY Rzeszów w ŻÓŁTEJ strefie! Jakie obostrzenia obowiązują mieszkańców?

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od soboty Rzeszów wraz z powiatami dębickim i mieleckim znalazł się w żółtej strefie obostrzeń sanitarnych Ministerstwa Zdrowia. Jak na ten moment wyglądają zasady bezpieczeństwa obowiązujące mieszkańców Rzeszowa?

20180710_130418-01_2_1_2

– W ciągu ostatnich dwóch miesięcy obserwujemy zdecydowany wzrost zakażeń koronawirusem wśród mieszkańców województwa podkarpackiego. Te zakażenia rejestrowane są na terenie całego regionu, po kilka lub kilkanaście przypadków w każdym powiecie. W początkowej fazie pandemii, obserwowaliśmy ogniska głównie w zakładach pracy i podmiotach leczniczych, we wrześniu mamy więcej przypadków w jednostkach takich jak Domy Pomocy Społecznej. Pocieszający natomiast jest fakt, że większość tych zakażeń jest bezobjawowych lub skąpoobjawowych, nie wymagających hospitalizacji – informował podczas piątkowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie  Adam Sidor, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Dyrektor WSSE zwrócił także uwagę, że początek roku szkolnego nie wpłynął znacząco na wzrost zachorowań. Największą obecnie grupą z potwierdzonym występowaniem koronawirusa w organizmie to osoby aktywne zawodowo. Adam Sidor potwierdził również decyzję Ministra Zdrowia odnośnie wprowadzenia powiatów: dębickiego, mieleckiego oraz miasta Rzeszów do tak zwanej strefy żółtej.

Już od wakacji Ministerstwo Zdrowia wprowadziło trzy rodzaje rodzaje oznaczeń powiatów i miast, w których obserwuje się większą liczbę zachorowań na koronawirusa. Kolorem czerwonym oznaczone są miejsca, w których wprowadzone zostają największe ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19, kolorem żółtym ograniczenia te są mniejsze, natomiast kolorem niebieskim oznaczono powiaty, które są zagrożone trafieniem do strefy żółtej, bądź czerwonej.

201002_Ministerstwo_strefy

Foto: Ministerstwo Zdrowia

 

Od 3 października Rzeszów oraz powiaty dębicki i mielecki trafiły do żółtej strefy obostrzeń. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych zasad:

Organizacja kongresów i targów:
1 osoba na 4 mkw powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi – maksymalnie 150 osób. Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Wydarzenia sportowe:
Maksymalnie 25 procent liczby miejsc przewidzianych dla widowni w obiektach sportowych

Wydarzenia kulturalne:
Udostępnienie widzom lub słuchaczom 25 procent całkowitej liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Na otwartej przestrzeni limit 100 osób.

Gastronomia:
1 osoba na 4 mkw. Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.

Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne:
Obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 10 mkw powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów.

Siłownie:
1 osoba na 7 mkw powierzchni siłowni.

Kina:
Maksymalnie 25 procent publiczności.

Wesela, uroczystości “rodzinne”, a także inne imprezy i spotkania:
Maksymalnie 100 osób, z wyjątkiem obsługi.

 

O przestrzeganie wprowadzonych rygorów sanitarnych zaapelował w specjalnym liście do mieszkańców prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc (poniżej oryginalna treść listu):

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Rzeszowa!

W związku z odnotowanym w ostatnim czasie znacznym wzrostem liczby zachorowań na Covid-19 w naszym mieście oraz w regionie, od 3 października br. Miasto Rzeszów znajdzie się w tzw. „strefie żółtej”.

Zwracam się do Państwa z gorącym apelem o przestrzeganie wprowadzonych rygorów sanitarnych oraz rozważenie ograniczenia lub zawieszenia działań o charakterze nieobowiązkowym.

Zdając sobie sprawę z tego, że nadchodzący okres zwiększenia ograniczeń w różnych sferach życia społecznego przyniesie utrudnienia i niedogodności, proszę o zachowanie w nadchodzących dniach dyscypliny, w szczególności w zakresie zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, częstej dezynfekcji rąk oraz zachowania zasad społecznego dystansu.

Tylko wspólnym wysiłkiem wszystkich ludzi dobrej woli możemy ograniczyć skutki pandemii.

Pokażmy, że jesteśmy społeczeństwem odpowiedzialnym i dbamy o siebie nawzajem.

Z poważaniem

Prezydent Miasta Rzeszowa

dr h. c. Tadeusz FERENC

Obecnie w strefie żółtej nie ma obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Ministerstwo Zdrowia planuje jednak wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Wówczas obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej – również na wolnym powietrzu, będzie dotyczył obu stref, zarówno czerwonej, jak i żółtej. MZ planuje zmniejszyć maksymalną liczbę uczestników wesel we wszystkich strefach oraz wprowadzić ograniczenia działania punktów gastronomicznych w strefie czerwonej, które będą mogły działać jedynie do godziny 22:00.

– Zapowiedzieliśmy obostrzenia od 15 października, ale jeśli w najbliższych dniach utrzymają się wzrosty powyżej 2 tysięcy, nie wykluczamy, że zostaną wprowadzone wcześniej – informował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Źródło: UM Rzeszowa, PUW w Rzeszowie, gov.pl, Ministerstwo Zdrowia

Oprac. Kacper Ciuba

03-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

od-soboty-rzeszow-w-zoltej-strefie-jakie-obostrzenia-obowiazuja-mieszkancow-9588-00r2kc