REKLAMA

Od soboty nowe obostrzenia! Cała Polska w czerwonej strefie! (WIDEO)

|

Od soboty nowe obostrzenia! Cała Polska w czerwonej strefie! (WIDEO)

POLSKA. Czerwona strefa w całym kraju, zamknięte puby i restauracje w trybie stacjonarnym, klasy 4-8 szkół podstawowych w trybie nauki zdalnej, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, ograniczenie przemieszczania dla osób powyżej 70. roku życia – to najważniejsze nowe obostrzenia, jakie ogłoszono w piątek na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

ElALL5eXgAIu_n-

Foto: Adam Guz / KPRM

Chcemy przedstawić, jak co tydzień, sytuację epidemiologiczną wraz z nowymi obostrzeniami i rygorami. Dzisiaj nastąpił kolejny spory przyrost – liczba zakażonych przekroczyła 13 tys., liczba zgonów jest duża i nasze działania muszą być znaczące – tymi słowami piątkową konferencję w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczął premier Mateusz Morawiecki.

O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown – dodał Mateusz Morawiecki.

Ze względu na przyrost zachorowań na COVID-19 w Polsce, od soboty 24 października br. cała Polska staje się strefą czerwoną.

Kluczowe zmiany, które zostają wdrożone od soboty 24 października, to:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

UWAGA! W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym, m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra.

Obowiązujące obostrzenia na terenie całego kraju (od 24 października br.):

ElAMwO6XUAUHuJ6
Foto: KPRM

Sytuacja seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchomił program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy mają przebiegać sprawniej, a osoby starsze mają uzyskać niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Źródło: KPRM / Facebook, KPRM / Twitter, gov.pl

23-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

od-soboty-nowe-obostrzenia-cala-polska-w-czerwonej-strefie-5403-00r2kc