W środę w Rzeszowie udostępniono przeciwatomowy schron „Marysieńka”, wybudowany w latach 50-tych jako zapasowe stanowisko dowodzenia wojsk. Schron będzie można oglądać od najbliższej soboty.
Foto: IPN Rzeszów
W budynku znajdującym się na powierzchni można obejrzeć wystawę pt. „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”, która została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w związku z 20. rocznicą zjednoczenia Niemiec, ukazującą genezę i przebieg „zimnej wojny”. Zaprezentowano również używany wówczas sprzęt – m.in. dozymetry, mierniki promieniowania, filtry i maszynę szyfrującą. W podziemnym poziomie zobaczyć można pomieszczenia i wyposażenie, dzięki któremu schron mógł autonomicznie funkcjonować.
Foto: IPN Rzeszów
Schron dzierżawi Prywatne Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, którego dyrektorem jest gen. bryg. rez. dr inż. Tomasz Bąk. Obiekt ten był samowystarczalny, mogło w nim przetrwać przez 21 dni 58 osób. Jego powierzchnia to 380 metrów kwadratowych, pod ziemią znalazło się szereg pomieszczeń m.in. hydrofornia z własnymi studniami głębinowymi, agregatorownia, wentylatorownia, sale mieszkalne, sala narad, czy kuchnia. To prawdopodobnie jeden z czterech zachowanych do tej chwili tego typu obiektów w Polsce.
Schron znajduje się przy ulicy Królowej Marysieńki w Rzeszowie, dla zwiedzających będzie dostępny od najbliższej soboty w godzinach od 10.00 do 14.00.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.