REKLAMA

Od soboty będzie można zwiedzać rzeszowski schron przeciwatomowy “Marysieńka”

W środę w Rzeszowie udostępniono przeciwatomowy schron „Marysieńka”, wybudowany w latach 50-tych jako zapasowe stanowisko dowodzenia wojsk. Schron będzie można oglądać od najbliższej soboty.

86-192952

Foto: IPN Rzeszów

W budynku znajdującym się na powierzchni można obejrzeć wystawę pt. „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”, która została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w związku z 20. rocznicą zjednoczenia Niemiec, ukazującą genezę i przebieg „zimnej wojny”. Zaprezentowano również używany wówczas sprzęt – m.in. dozymetry, mierniki promieniowania, filtry i maszynę szyfrującą. W podziemnym poziomie zobaczyć można pomieszczenia i wyposażenie, dzięki któremu schron mógł autonomicznie funkcjonować.

86-192907

Foto: IPN Rzeszów

Schron dzierżawi Prywatne Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, którego dyrektorem jest gen. bryg. rez. dr inż. Tomasz Bąk. Obiekt ten był samowystarczalny, mogło w nim przetrwać przez 21 dni 58 osób. Jego powierzchnia to 380 metrów kwadratowych, pod ziemią znalazło się szereg pomieszczeń m.in. hydrofornia z własnymi studniami głębinowymi, agregatorownia, wentylatorownia, sale mieszkalne, sala narad, czy kuchnia. To prawdopodobnie jeden z czterech zachowanych do tej chwili tego typu obiektów w Polsce.

Schron znajduje się przy ulicy Królowej Marysieńki w Rzeszowie, dla zwiedzających będzie dostępny od najbliższej soboty w godzinach od 10.00  do 14.00.

Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl

20-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

od-soboty-bedzie-mozna-zwiedzac-rzeszowski-schron-przeciwatomowy-marysienka-3019