REKLAMA

Od października Rzeszów będzie kształcił lekarzy. Ile będzie miejsc?

RZESZÓW. W środę urząd marszałkowski przekazał kolejne pieniądze Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, który w październiku uruchomi pierwszą rekrutacją na kierunek lekarski. Ile będzie wynosił limit miejsc? Ile będą kosztowały studia w trybie niestacjonarnym?

Wszystkie te informacje zostaną doprecyzowane najwcześniej na przełomie kwietnia i maja. W poprzednich latach  Ministerstwo Zdrowia decyzje o limitach miejsc na studia wydawało pod koniec sierpnia. Władze Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz kieleckiej uczelni, z racji tego, że będą przeprowadzały pierwszą rekrutację na kierunek lekarski, zwróciły się do ministerstwa z prośbą o przyśpieszenie procedury.

Uniwersytet chce zdobyć pozwolenie na kształcenie w sumie 120 studentów: 60 w trybie stacjonarnym i 60 w trybie niestacjonarnym.

Te ostatnie będą płatne, ale rok nauki, ma być konkurencyjny w stosunku do innych uczelni. Szacowany koszt jednego roku miałby wynosić około 25 tys. zł. Dla porównania w skali kraju koszty te sięgają nawet ponad 30 tys. zł.

Powstanie kierunku lekarskiego na uniwersytecie, to nie tylko prestiż dla uczelni, szansa dla młodych ludzi marzących o studiowaniu medycyny oraz perspektywa ściągnięcia do Rzeszowa kadry naukowej o najwyższych kwalifikacjach, ale także wielkie wyzwanie finansowo-inwestycyjne – mówi Aleksandra Gorzelak –Nieduży z biura prasowego marszałka.

8759177620_53dcb6000a_b

W środę (15.04.) w urzędzie marszałkowym odbyło się kolejne przekazanie pieniędzy dotujących uruchomienia kierunku lekarskiego na wydziale URz.

– Wszyscy jesteśmy przekonani, że uruchomienia tego kierunku i dalszy rozwój uniwersytetu jest i powinien być priorytetem naszym, samorządu województwa podkarpackiego i wszystkich instytucji, które mogą w jakimś stopniu przyczynić się do rozwoju uniwersytetu i kierunku lekarskiego – mówił podczas krótkiej konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl.

Samorząd przekazał działkę przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie  oraz 20 mln zł na budowę Zakładu Nauk o Człowieku, który ma stać się bazą dydaktyczno-badawcza dla kierunku lekarskiego.

Na drugiej działce (przy ul. Warzywnej) powstanie Przyrodniczo– Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, gdzie będą mieściły się laboratoria.

– Ogółem na potrzeby rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013 zostało przekazanych ponad 280 mln złotych – informuje urząd marszałkowski.

Studia na kierunku lekarskim na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego będą jednolite magisterskie 6-letnie. Startują 1 października.

Wśród wymagań jest m.in.: zdanie matury na poziome rozszerzonym z biologii oraz chemii lub fizyki z astronomią (do wyboru).

Dzięki studiom lekarskim przyszli lekarze zdobędą kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych, rozpoznawania chorób i zapobiegania nim czy leczenia i rehabilitacji chorych.

Nowy kierunek oznacza wypuszczenie w przyszłości większej liczby lekarzy na rynek, a co za tym idzie zwiększenie dostępności do służby zdrowotnej dla wszystkich.

foto: flickr.com/World Bank Photo Collection

17-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)