REKLAMA

Od dzisiaj tysiące mieszkańców Podkarpacia może składać wnioski o emeryturę

Wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny. Wnioski o emeryturę można składać od dzisiaj. Szacuje się, że w samym województwie podkarpackim do ZUS-u trafi około 17 tysięcy dodatkowych wniosków.

Od 1 października wchodzi w życie ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn spowoduje znaczące zwiększenie liczby składanych wniosków o emeryturę. Szacuje się, że w wyniku wprowadzonych zmian prawnych największy wpływ wniosków nastąpi w IV kwartale bieżącego roku. Prognozowana liczba spraw do załatwienia przez zakład w tym okresie wynosi ok. 331 tys., z czego na województwo podkarpackie przypada ok. 17 tys. dodatkowych wniosków o emeryturę.

ZUS już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Mając świadomość, że 1 października klienci ZUS mogą skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę w związku z obniżonym wiekiem ważne jest, aby decyzję podejmowali świadomie.

Dlatego też od 1 lipca we wszystkich placówkach ZUS uruchomione zostało stanowisko doradcy emerytalnego. W całym kraju takich stanowisk będzie blisko 600, na Podkarpaciu – 30.

Doradca emerytalny wyjaśnia potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, odpowie na wszystkie nurtujące ich pytania. Dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym objaśni, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Jednak decyzję w tej sprawie każdy klient będzie musiał podjąć sam.

Działania, jakie podejmujemy w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. mają nie tylko charakter informacyjny, ale również organizacyjny.

Sale obsługi klientów działają we wszystkich naszych placówkach w poniedziałki w godzinach od 8 do 18 w pozostałe dni od 8 do 15, ale od 1 września będziemy przygotowani do pracy w dodatkowych godzinach celem obsługi klientów w sprawach emerytalno-rentowych. Przewidujemy uruchomienie dodatkowych stanowisk informacyjnych tak, aby zminimalizować czas oczekiwania klientów na obsługę.

Ponadto dla naszych klientów, w miejscowościach oddalonych od placówek ZUS zorganizowane zostaną stoiska informacyjno-eksperckie w sprawach emerytalno-rentowych na których przyjmowane będą również wnioski emerytalne:

  • 3 września 2017r. od 13.00 do 18.00 w Błażowej (festyn – Dni Błażowej)
  • 7 września 2017r. od 8.00 do 14.00 w Dynowie (Urząd Miasta)
  • 12 września 2017r. od 8.00 do 14.00 w Strzyżowie (Urząd Miasta)
  • 19 września 2017r. od 8.00 do 14.00 w Sędziszowie Małopolskim (Urząd Miasta)

materiały nadesłane

01-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

od-dzisiaj-tysiace-mieszkancow-podkarpacia-moze-skladac-wnioski-o-emeryture