REKLAMA

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

RZESZÓW. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach upamiętniających bohaterów antykomunistycznego podziemia wzięła udział wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Zolnierze-wykleci-038Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny OO. Bernardynów w Rzeszowie. Następnie uczestnicy zgromadzili się pod pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego, IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Żołnierzy Wyklętych.

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska podkreśliła, jak ważna jest pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego.

– Przez wiele dziesięcioleci trwającego w Polsce zniewolenia, żołnierze i oficerowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, członkowie Zrzeszenia WiN byli wyklęci i mieli być wyklęci na zawsze. Ale dziś wbrew intencjom władz komunistycznych są w naszej pamięci, czego dowodem są dzisiejsze uroczystości (…). Przypominanie o ludziach niezłomnych, którzy walczyli z kolejnym okupantem i ponieśli najwyższą ofiarę jest naszą powinnością i obowiązkiem (…). Apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów są wyrazem naszego szacunku dla Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – powiedziała wojewoda.

2 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się prelekcja Bogusława Kleszczyńskiego (IPN Oddział Rzeszów) pt. „Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego”, która będzie połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Kwatera Ł” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki

02-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych