W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, w siedzibie rzeszowskiego Oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18, odsłonięto wyjątkową tablicę z napisem „Solidarność”. Napis został wykonany w ośrodku odosobnienia w Łupkowie. Najprawdopodobniej sporządził go internowany Stanisław Simoni (1938–2008).
Foto: IPN w Rzeszowie
Napis został odkryty podczas prac remontowych w Zakładzie Karnym w Łupkowie. Rzeszowski Oddział IPN podjął się zadania zachowania go dla potomnych. Przeprowadzono zabieg transferu i konserwacji wymienionego napisu. Został on wraz z tynkiem zdjęty z więziennej celi i profesjonalnie zakonserwowany. Obecnie ma charakter swoistego mobilnego upamiętnienia. Jest prezentowany w rzeszowskiej siedzibie IPN. Istnieje jednak możliwość jego ekspozycji poza budynkiem IPN, np. na wystawach poświęconych „Solidarności”. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu pamiątka z ośrodków internowania w Polsce, zachowana w tej formie.
Uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy towarzyszyły wykłady i wspomnienia. Dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN – dr Dariusz Iwaneczko, omówił problem internowania działaczy „Solidarności” na Rzeszowszczyźnie, dr Piotr Szopa (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Rzeszowie) przybliżył sylwetkę Stanisława Simoniego, autora napisu. Zygmunt Błaż i Mirosław Styczeń podzielili się wspomnieniami z internowania. Spotkanie zakończyła prezentacja konserwatorów: Elżbiety i Piotra Bakun, którzy dokonali transferu i konserwacji napisu.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.