REKLAMA

Obchody 38. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych – odsłonięcie tablicy z napisem “Solidarność” (FOTO)

W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, w siedzibie rzeszowskiego Oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18, odsłonięto wyjątkową tablicę z napisem „Solidarność”. Napis został wykonany w ośrodku odosobnienia w Łupkowie. Najprawdopodobniej sporządził go internowany Stanisław Simoni (1938–2008).

86-184513

Foto: IPN w Rzeszowie

Napis został odkryty podczas prac remontowych w Zakładzie Karnym w Łupkowie. 
Rzeszowski Oddział IPN podjął się zadania zachowania go dla potomnych. Przeprowadzono zabieg transferu i konserwacji wymienionego napisu. Został on wraz z tynkiem zdjęty z więziennej celi i profesjonalnie zakonserwowany. Obecnie ma charakter swoistego mobilnego upamiętnienia. Jest prezentowany w rzeszowskiej siedzibie IPN. Istnieje jednak możliwość jego ekspozycji poza budynkiem IPN, np. na wystawach poświęconych „Solidarności”. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu pamiątka z ośrodków internowania w Polsce, zachowana w tej formie.

Uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy towarzyszyły wykłady i wspomnienia. Dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN – dr Dariusz Iwaneczko, omówił problem internowania działaczy „Solidarności” na Rzeszowszczyźnie, dr Piotr Szopa (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Rzeszowie) przybliżył sylwetkę Stanisława Simoniego, autora napisu. Zygmunt Błaż i Mirosław Styczeń podzielili się wspomnieniami z internowania. Spotkanie zakończyła prezentacja konserwatorów: Elżbiety i Piotra Bakun, którzy dokonali transferu i konserwacji napisu.

Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl


01-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.