REKLAMA

Nowy budynek Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Marcin Warchoł: Obiecałem i dotrzymuję słowa (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Tak, jak trzy lata temu z panem prezydentem obiecaliśmy, dzisiaj dotrzymujemy słowa. W dniu dzisiejszym, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane ogłoszenie o zamówieniu na budowę nowego Sądu Okręgowego w Rzeszowie – ogłosił w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

IMG_20210430_140447

Po trzech latach przygotowań wreszcie inwestycja dochodzi do skutku – mówił z dumą wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Nowy budynek Sądu Okręgowego w Rzeszowie stanie na osiedlu Drabinianka. Inwestycja ma kosztować 175 milionów złotych i zostać zrealizowana w około 3 lata. Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał do 10 miesięcy na wykonanie projektu i do 40 miesięcy na realizację budowy.

Wybraliśmy tryb “projektuj i buduj”, by nie było zbędnej biurokracji i dodatkowego przetargu na wykonanie – wyjaśnił wiceminister.

 

Cała kubatura sądu ma wynosić około 90 tysięcy metrów sześciennych, natomiast powierzchnia 19 tysięcy metrów kwadratowych. Jest w tym liczona również powierzchnia na parking podziemny – jednopoziomowy lub dwupoziomowy.

Jak przedstawiał wiceminister, sąd ma posiadać m.in. nowoczesny system do prowadzenia rozpraw w trybie online oraz punkty usługowe, jak stołówki, kawiarnie, czy restauracje.

Będzie to niewątpliwie najnowocześniejszy w Polsce sąd okręgowy. Rozpoczynamy tę ważną inwestycję, zachęcamy przedsiębiorców do zgłaszania się. Termin składania ofert, to 6 czerwca – zachęcał Marcin Warchoł.

IMG_20210430_140502

 

Ogromne podziękowania kieruję w stronę pana prezydenta, który przez tyle lat w sposób konsekwentny dążył do tego, by ta inwestycja u nas w Rzeszowie powstała – dodał wiceminister sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, wybudowanie nowego budynku Sądu Okręgowego w Rzeszowie jest warunkiem przekazania miastu Zamku Lubomirskich, co zawarto w akcie notarialnym. Kiedy sąd zostanie wybudowany, sędziowie będą mieli 6 miesięcy, aby przenieść się i pozostawić Zamek Lubomirskich miastu.

Wszystkim niedowiarkom pokazujemy, że się da – skwitował.

 

Więcej sal rozpraw, nowe archiwum

IMG_20210430_140858

Budynek jest tak zaplanowany, by był w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych z różnym stopniem niepełnosprawności, będzie budynkiem nowoczesnym i funkcjonalnym – przekazała Małgorzata Niedzielska, dyrektor Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Jak zaznaczyła Małgorzata Niedzielska, liczba sal rozpraw zwiększy się z 20 do 27. Sale mają być też większe. Obecnie zajmują one po około 900 metrów kwadratowych, a w nowym budynku mają one mieć powierzchnię 1600 metrów kwadratowych każda.

W nowym gmachu będzie się też mieściło archiwum sądu okręgowego oraz rejonowego, znajdzie się też miejsce dla zespół opiniodawczych specjalistów sądowych i centrum informatycznego dla wszystkich sądów apelacji rzeszowskiej.

 

Tadeusz Ferenc: Piękna i ważna inwestycja

IMG_20210430_140650

Rzeszów nieustannie się rozwija. Budowane są nowe obiekty – mówił były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który przypomniał, że w 2002 roku jego ostatnie wystąpienie w Sejmie dotyczyło budowy lotniska i Sądu Rejonowego w Rzeszowie, co, jak zaznaczył, udało się zrealizować.

Teraz na kolejną piękną i ważna inwestycję jaką jest sąd okręgowy. Drabinianka się rozwija. Dodam, że działanie z panem ministrem Warchołem praktycznie od 3 lat spowodowało, że wiele pieniędzy wpłynęło do Rzeszowa. Współpracując z panem ministrem, w żadnym momencie się nie zawiodłem. Jeżeli będzie prezydentem – rozwój Rzeszowa zapewniony – zakończył Tadeusz Ferenc, który ,korzystając z okazji, zachęcił do głosowania na wiceministra w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa.

 

 

Tekst: Kacper Ciuba

Foto: Rzeszów24.pl

 


30-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)