REKLAMA

Nowoczesny system koordynowania działań dla rzeszowskiej straży pożarnej

RZESZÓW / PODKARPACIE. Końcem 2020 roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów planowania i koordynowania działań. Łącznie taką infrastrukturę zamontowano w 21 komendach miejskich i powiatowych PSP w województwie podkarpackim.

b9f7ef6c-ad54-4ffc-b18b-2c5e2ff0d433

30 grudnia 2020 roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie zakończyła realizację projektu pn. „Rozbudowa systemu łączności Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego dla potrzeb usprawnienia koordynacji działań ratowniczo-gaśniczych” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Działania ratowniczo-gaśnicze wymagają coraz to nowocześniejszej infrastruktury, planowania i koordynowania działań. Wdrożone rozwiązania umożliwiają, z jednej strony poprawę jakości systemu łączności, z drugiej zaś poprawę efektywności prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.

Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie oraz 21 komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej naszego regionu zostały doposażone w sprzęt integrujący łączność. W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie zainstalowane zostały konsole dyspozytorskie, wdrożono wojewódzki system zarządzający i system integrujący radiotelefony oraz dostarczono ścianę wizyjną składająca się z 6 monitorów i serwera zarządzającego. Komendy miejskie i powiatowe wyposażone zostały w nowoczesne konsole dyspozytorskie i systemy zarządzające oraz integrujące radiotelefony.

45d1b9dd-ce4d-470c-916d-efd1b2ff50ce

Dzięki nowoczesnym urządzeniom istnieje między innymi możliwość transmisji obrazu z terenu działań w czasie rzeczywistym do wybranego miejsca w kraju. Jest to jedno z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Polsce.

Wdrożone przez rzeszowską Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej rozwiązania są obecnie nieodzownym elementem pracy, pozwalającym na monitorowanie zagrożeń, ostrzeganie przed nimi oraz wymianę informacji, a w konsekwencji w znakomity sposób zwiększające możliwość koordynacji prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.

Całkowita wartość projektu wyniosła 4 301 446,73 zł w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 3 656 229,70 zł oraz środki finansowe z budżetu państwa 645 217,03 zł.

Opracowanie i zjdęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie / gov.pl

27-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.