REKLAMA

Nowoczesny sprzęt kryminalistyczny w rękach podkarpackiej policji (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Ambulans kryminalistyczny, chromatografy gazowe i cieczowy, biblioteka widm podczerwieni, to tylko część specjalistycznego sprzętu, który ma usprawnić pracę Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Zakup sprzętu był możliwy dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską.

Ambulans kryminalistyczny to samochód marki Renault Master, który wykorzystywany będzie do obsługi nagłych zdarzeń. Wyposażony w mobilny chromatograf gazowy, mobilne stanowisko do akwizycji danych cyfrowych na miejscu katastrof i wydarzeń nadzwyczajnych, a także przenośny system rejestracji geometrii otoczenia 3D, pozwoli na szybkie dotarcie na miejsce katastrofy lub przestępstwa i szybką analizę próbek zabezpieczonych na miejscu zdarzenia.

Większość nowego specjalistycznego sprzętu trafiła do Pracowni Chemii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie. Chromatografy gazowy i cieczowy używane są do analiz próbek i mieszanin zabezpieczonych na miejscach zdarzeń lub przestępstw. Rozbijają mieszaniny na poszczególne związki chemiczne, co pozwala na ustalenie składu podrabianych leków, kosmetyków, dopalaczy, sterydów anabolicznych. Zakupiona specjalistyczna biblioteka widm podczerwieni umożliwia precyzyjną identyfikację poszczególnych związków, wchodzących w skład badanych próbek.

System rejestracji geometrii otoczenia 3D, dzięki wiązce laserowej, wykonuje pomiary śladów z miejsc katastrof i poważnych wypadków drogowych, na potrzeby ich dokumentowania, wizualizacji i rekonstrukcji.

Koszt zakupionego sprzętu to ponad 2 mln złotych. Wyposażenie Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie w specjalistyczny sprzęt zrealizowano w ramach projektu: „Poprawa stanu bezpieczeństwa na terenie województwa podkarpackiego poprzez wyposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt …”. Jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to 4 247 189 zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 3 610 110,65 zł.

źródło: KWP

23-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nowoczesny-sprzet-kryminalistyczny-w-rekach-podkarpackiej-policji-zdjecia