REKLAMA

Nowi żołnierze WOT. Trafią m.in. do Rzeszowa (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Ponad 70 ochotników do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podjęło wyzwanie, by najbliższą sobotę, w godzinach porannych rozpocząć pierwsze w tym roku 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze. Kandydaci ćwiczyć będą na poligonie w Nowej Dębie. Kadrę instruktorską do prowadzenia szkolenia wystawił 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. Podsumowaniem tego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 14 lutego.

Kandydaci 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczną już w najbliższą sobotę 30 stycznia tuż po przekroczeniu bramy koszar w Nisku. Po dokonaniu przez komisję kwalifikacyjną formalności ewidencyjnych, nasi ochotnicy już w sobotę odbędą test sprawności fizycznej, który składa się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia w przód (brzuszki) oraz uginania ramion w podporze przodem (pompki). Kandydaci kolejne dni spędzą na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Szkolenie prowadzone będzie w systemie ciągłym.

Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Prowadzone podczas „16-tki” szkolenie taktyczne łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia do celów. W przededniu przysięgi wojskowej kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zadań taktycznych i ogniowych.

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 14 lutego w 79. rocznicę powstania Armii Krajowej. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

***

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego, zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są wsparciem wojsk operacyjnych.

5-168

2-664

4-247

1-1192

Zdjęcia: DWOT

kpt. Witold SURA
Rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane

30-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nowi-zolnierze-wot-na-podkarpaciu-zdjecia-7811-00r2kc