REKLAMA

Nowi studenci Erasmus+ na Politechnice Rzeszowskiej (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. 28 studentów z Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Turcji rozpoczęło studia na Politechnice Rzeszowskiej w ramach programu Erasmus+. W trosce o bezpieczeństwo nowo przybyłych i całej społeczności akademickiej wszyscy zostali przetestowani na obecność koronawirusa w Centrum Medycznym MEDYK. To pozwoliło bez obaw zakwaterować ich w jednym z akademików. Studenci rozpoczną zajęcia na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziale Chemicznym, Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziale Zarządzania.

1. Studenci programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej (fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska)

Ze względu na pandemię COVID-19 spotkanie organizacyjne odbyło się za pośrednictwem platformy ZOOM. Beneficjentów programu przywitali prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, uczelniany koordynator programu Erasmus+ oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej Edyta Ptaszek.

Każdy nowo przybyły będzie miał polskiego studenta-opiekuna. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zgłosili się do opieki nad studentami zagranicznymi w ramach programu Buddy, który został utworzony w DWM PRz od bieżącego roku.

Opiekunowie Erasmusów pozostają w ciągłym zdalnym kontakcie z przybyłymi cudzoziemcami, wspierając ich w sytuacjach wymagających pomocy. Koordynująca przyjazd i pobyt studentów Monika Stanisz przekazała informacje dotyczące pobytu na naszej uczelni, zakwaterowania, wymaganych dokumentów, wydziałów, kierunków studiów, zasad kształcenia i życia studenckiego.

Studenci poznali władze uczelni, jej historię oraz sylwetkę patrona Politechniki Rzeszowskiej Ignacego Łukasiewicza. Pracownik działu Konrad Marciniak zapoznał studentów z infrastrukturą kampusu i otoczeniem uczelni. Studenci dowiedzieli się, gdzie zlokalizowane są poszczególne budynki wydziałów, dziekanaty, jednostki pozawydziałowe i inne jednostki na uczelni.

Erasmusi zostali również poinformowani, jakie formalności muszą załatwić po przyjeździe, jak w razie potrzeby dokonać zmian w dokumencie dotyczącym programu studiów i gdzie załatwić formalności związane z meldunkiem. Przekazano im informacje o tym, jak się zapisać na zajęcia on-line, jak uzyskać legitymacje studenckie, jakich zasad powinni przestrzegać, mieszkając w akademikach PRz, a także w jakich dodatkowych aktywnościach w czasie pandemii mogą brać udział.

Studentom przypomniano o stosowaniu się do wskazań sanitarnych obowiązujących w czasie trwającej pandemii.

 

Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz podkreślił, że korzyści ze współpracy i wymiany międzynarodowej, także w wymiarze studenckim, są oczywiste dla środowisk akademickich.

– Cieszę się, że w tych trudnych czasach z oferty studiów na różnych wydziałach Politechniki Rzeszowskiej skorzysta blisko trzydziestu Erasmusów z Hiszpanii, Portugalii, Włoch oraz Turcji. To potwierdza, że nasza uczelnia cieszy się bardzo dobrą opinią wśród europejskich uczelni uczestniczących w programie Erasmus+. Bardzo dziękuję pracownikom Działu Współpracy Międzynarodowej. To dzięki ich zaangażowaniu na Politechnikę Rzeszowską przyjechała kolejna grupa studentów zagranicznych, a pięcioro naszych studentów wyjechało w tym semestrze do Norwegii, Chorwacji, na Islandię i na Kretę. Podziękowania należą się również pracownikom domów studenckich i naszym studentom, którzy w ramach uczelnianego programu Buddy podjęli się roli opiekunów-mentorów dla przybyłych do nas cudzoziemców – powiedział prof. Grzegorz Ostasz.

Źródło: Politechnika Rzeszowska / mat. nadesłane

Zdjęcia: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska


13-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nowi-studenci-erasmus-na-politechnice-rzeszowskiej-zdjecia-9808-00r2kc